Tag "екологија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Треба да ги заштитиме и децата и климата

Во понеделник, 18 септември, папата Фрањо преку видео повик се обрати до Глобалната иницијатива Клинтон предводена од поранешниот американски претседател Бил Клинтон и ги повика луѓето со добра волја да

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј I.: Секој чин на војна е војна против секое создание

Вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј I ја истакна блиската поврзаност помеѓу еколошката штета и непочитувањето на човековите права и укажа на страшната еколошка девастација предизвикана од руската инвазија на Украина.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нека заврши бесмислената војна против созданието“

Во пораката за овогодинешниот Светски ден на молитва за зачувување на созданието, папата Фрањо меѓу другото повикува да се стави крај на фосилното доба

Ватикан Вести

Кардинал Черни: Потребни се итни и конкретни активности за да се спаси заедничкиот дом

Префектот на Дикастеријата за унапредување на интегрален човечки развој Мајкл Черни зборуваше на четвртата меѓународна конференција за грижа за целото создание. Конференцијата се одржа на 31 јули 2023 година на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Океаните се Божји дар за сите генерации

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 8. конференција „Нашиот океан“ што се одржа во Панама и ги повика владите ширум светот да ги заштитат океаните во корист на идните

Ватикан Вести

Папата: Да учиме од домородните народи

На средбата со учесниците на шестиот глобален состанок на Форумот на домородните народи, организиран од Меѓународниот фонд за развој на земјоделството (ФАО), Папата истакна дека во денешната невидена социјална и

Ватикан Вести

Папата: На болниот крик на Земјата да одговориме со дела

Блиску сме до пресвртна точка, потребна е индивидуално и колективно еколошко преобраќање. Во својата порака за Светскиот ден на молитва за грижа на создадениот свет, Папата, во поглед на двете

Ватикан Вести

Папата испрати видео порака по повод започнувањето на акцискиот план „Лаудато си“

Во вторник, 25 мај 2021 година, Папата Фрањо испрати видео порака, по повод почетокот на Акционата платформа Лаудато си. Од Божјите раце добивме градина, не можеме на нашите деца да

Ватикан Вести

Папата: Ватикан се обврзува до 2050 година емисијата на стакленичките гасови да ја сведе на нула

Во сабота 12 декември 2020 година папата Фрањо ги повика земјите во светот да работат на постигнување нулта стапка емисија на стакленички гасови и вети дека Ватикан, најмалата земја на

Вести Свет

Маурициус: Кардинал Пијат повика на будење на еколошката свест

Кардинал Пијат го повика населението на Маурициус да се ангажираат и да спречат еколошка катастрофа