Tag "Еквадор"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Близината на Папата со еквадорското население и молитва за Украина

На крајот од пладневното обраќање на 19 март 2023 година, по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо ја изрази својата близина и ги вети своите молитви за населението на Еквадор погодено

Вести Свет

Бискупите од Еквадор и Бразил со прогонуваната Црква во Никарагва

Бискупите на овие две земји од Латинска Америка ја осудија суровата репресија со која санданистичката влада ја подложува црковната заедница и побараа поправеден демократски систем за земјата.

Ватикан Вести

Молитви на Папата за Еквадор и Украина

Еквадор и Украина се земјите на кои папата Фрањо потсети на крајот од молитвата Ангел Господов, во недела 26 јуни 2022 година. Еквадор се соочува со социјални тензии кои доведоа

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите од поплавите во Еквадор

Во телеграмата испратена до надбискупот на главниот град на Еквадор, папата Фрањо истакнува дека се моли за жртвите и преживеаните кои на 31 јануари беа погодени од маса кал, која

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за прекин на насилствата во Еквадор и мир во Мјанмар

По молитвата Ангел Господов на 3 октомври 2021 година, папата Фрањо се молеше за мртвите и ранетите во Еквадор, во насилствата што избија во затворот и за дарот на мир

Ватикан Вести

Кито во Еквадор ќе биде домаќин на 53. Меѓународен евхаристиски конгрес

Следниот Меѓународен евхаристиски конгрес ќе биде посветен на Латинска Америка и вредностите на евхаристијата за евангелизацијата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на Еквадор подари два респиратори

Во Еквадор следните денови се очекуваат два респиратори наменети за болниците кои работат на првата линија во борбата против ширењето на епидемијата.

Ватикан

Отец Ломбарди: Примена е пораката од Папата, промената е можна

Тоа беше несомнено позитивно патување, со порака од голема надеж за целиот латиноамерикански народ – рече отец Федерико Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол,

Ватикан

Патер Ломбарди за посетата на Папата на Еквадор

На крајот од посетата во Еквадор, патер Федерико Ломбарди ватиканскиот гласноговорник и директор на Радио Ватикан се осврна на првиот дел од посетата на папата Фрањо на Латинска Америка.

Ватикан

Папата се сретна со претставниците на граѓанското општество од Еквадор

„Секогаш да се промовира вклучувањето, за да се надминат себичноста и културата на исклучувањето“.