Tag "Германија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата изрази загриженост за развојот на Црквата во Германија

Во писмо од 10 ноември 2023 година, папата Фрањо уште еднаш изрази загриженост за реформските идеи на Католичката црква во Германија. Во тоа писмо, што го објави германскиот дневен весник

Ватикан Вести

Светиот Престол: Германскиот синодален пат не може да донесува доктринарни одлуки

Во соопштението од Ватикан се прецизира дека иницијативата која е во тек во Германија нема овластување да ги обврзе бискупите и верниците на нови начини на управување и нови пристапи

Вести Македонија

Известување за верниците во западно – европските земји

Ги известуваме верниците во западно-европските земји дека за време на летниот период, во месеците јули и август, свештеници од Македонија престојуваат во Германија и Швајцарија.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими амбасадорката на СР Германија, Анке Холштајн

Во вторник, 8 март 2022 година, во Бискупската резиденција во Скопје Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П монс. Киро Стојанов ја прими во посета амбасадорката на Германија во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Слушајте ја Божјата мелодија во вашиот живот

Примајќи ги во аудиенција учесниците на екуменското ходочастие насловено „Подобро сите заедно“, кое тргна од Германија, папата Фрањо посака за Црквата „подготвеност за слушање“, исто така по повод синодското одење.

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Ватикан ја прими германската канцеларка Меркел

Светиот Отец во четврток 7 октомври 2021 година во Ватикан ја прими германската канцеларка Ангела Меркел. Пандемијата и миграцијата беа во центарот на разговорите.

Ватикан Вести

Папата го прими Апостолскиот нунциј во Германија, надбискупот Никола Етеровиќ

Папата Фрањо во понеделник 19 октомври 2020 година го прими Апостолскиот нунциј во Германија, надбискупот Никола Етеровиќ, пренесува Катпрес.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин го пренесе сочуството на папата Фрањо до семејствата на жртвите во Германија

Папскиот државен секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин ја пренесе пораката на Папата Фрањо во која тој изразува искрено и длабоко сочуство до семејствата жртви во нападот го германскиот

Вести Свет

COMECE: Годишнината од падот на Берлинскиот ѕид апел за подобра Европа

По повод 30 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид Советот на епископски конференции на Европската Унија (COMECE) ги повика сите Европјани заедно да работат за слободна и обединета Европа.

Вести Свет

Ден на молитвата за прогонетите христијани

Германската бискупска конференција на празникот Свети Стефан Првомаченик организира „Ден на молитвата за прогонуваните и угнетувани христијани од нашето време.“