Tag "војни"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потсети на војните во Украина и на Блискиот Исток

Скоро две години по почетокот на војната, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 7 февруари 2024 година уште еднаш потсети на луѓето во Украина: „Да не ги заборавиме војните“.

Ватикан Вести

Папата: Војните ги уништуваат луѓето и се пораз за човештвото

По молитвата Ангел Господов во недела, 28 јануари 2024 година, папата Фрањо ги осуди страдањата во Мјанмар, Блискиот Исток, Украина и Хаити, а истовремено ги повика сите да одат по

Вести Свет

Кардинал Шенборн против површноста во известувањето за војната

Виенскиот надбискуп кардиналот Кристоф Шенборн ги критикуваше медиумските механизми кои водат до тоа, известувањето за војните и кризите да е краткотрајно, пренесува Kathpress во петок, 12 декември.

Ватикан Вести

Папата: Во светот има многу војни, но да не се измориме да молиме

По молитвата Ангел Господов, во првото пладневно обраќање во јули, Папата се осврна на бројните конфликти кои пролеваат крв на нашата планета. Тој конкретно ја спомена Украина, и посочи дека

Ватикан Вести

Папата: Украина и Сирија се обединети во болката, Црквата сее надеж

Во писмото упатено до учесниците на конференцијата „Црква, дом на љубовта – синодалност и координација“, која започна во вторник 15 март 2022 година во Дамаск, Папата потсети дека никој не

Вести Свет

„Save the Children“: Секоја војна е војна против децата

На подрачјата каде има конфликт околу 4,5 милиони деца помали од 5 години страдаат од тешка неисхранетост, а 27 милиони немаат можност за образование.

Ватикан

Светски ден на мирот: „Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“

„Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“ тоа е темата во пораката на Папата за 49-от Светски ден на мирот, кој ќе биде одбележан на 1 јануари 2016,

Ватикан

Папата: Христијаните заедно да најдат одговор на проблемите

„Христијаните во Европа не треба да се поделени по прашањата на етиката“. Ова охрабрување го упати папата Фрањо до Заедничкиот комитет на Советот на Европските епископски католички конференции

Ватикан

Урби ет Орби: Кој се понижува ја разбира Христовата прослава

Љубовта ја надвладеа омразата, животот ја победи смртта, светлината ја избрка темнината! – со тие зборови Светиот Отец го започна своето традиционално обраќање Urbi et Orbi