Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Посетата на Папата на Казахстан со желба да се промовира меѓурелигискиот дијалог и мирот

Додека папата Фрањо се подготвува да отпатува за Казахстан во вторник. Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги сподели деталите за неговото 38. Апостолско патување во странство, каде што ќе

Ватикан Вести

Објавени се логото и мотото за патување на папата Фрањо во Казахстан.

Во вторник 23 август 2022 година Ватикан ги објави мотото и  логото за посетата на папата Фрањо во Казахстан, од 13 до 15 септември. Мотото гласи: „Гласници на мирот и

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на Дева Марија за заштитата на ходочастието во Канада

Папата Фрањо се врати во Рим и неговото апостолско патување во Канада го заврши со посета на базиликата Света Марија Велика за да се заблагодари на Бога што го благослови

Ватикан Вести

Папата ги охрабри младите Инуити

Во Икалуит на Арктичкиот Океан, папата Фрањо слушаше сведоштва за страдањата на домородните деца во резиденцијалните училишта и уште еднаш побара прошка за „злото“ – охрабрувајќи ги потомците на жртвите.

Ватикан Вести

Папата до домородните народи: По интензивни денови се враќам збогатен дома

Последната средба на Папата во Квебек беше со делегација на домородните народи во надбискупската резиденција, каде што Светиот Отец им ги довери искуствата од „покорничкото ходочастие“ и патот на исцелување

Ватикан Вести

Папата повика да се гради веродостојна Црква без да подлегне на песимизмот

На Вечерната молитва во катедралата Нотр Дам де Квебек, во четврток, 28 јули, папата Фрањо ги повика бискупите, свештениците, ѓаконите, лицата со посветен живот, семинаристите и пасторалните работници да сведочат

Ватикан Вести

Папата: Исус нека ни го покаже патот до исцелување и помирување

Во четврток, 28 јули, папата Фрањо служеше света Литургија за помирување со илјадници ходочасници во Националното светилиште Света Ана во Бопре, покровителка на Квебек, поканувајќи ги верниците да го продолжат

Ватикан Вести

Папата предупреди на идеолошката колонизација

Како дел од „покајничкото ходочастие“ во Канада, во средата на 27 јули во Квебек, папата Фрањо се сретна со граѓанските власти, дипломатскиот кор и претставниците на домородното население и во

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Квебек се сретна со гувернерката Симон и премиерот Трудо

На четвртиот ден од „покајничкото ходочасите“ во Канада, 27 јули, папата Фрањо ја напушти Алберта и по четиричасовен лет пристигна на меѓународниот аеродром Жан Лесаж во Квебек.

Ватикан Вести

Папата замина од Едмонтон за Квебек

Папата Фрањо го напушти Едмонтон и замина во посета на источниот дел на земјата, по првите денови на средби и славења, придружени со барање за прошка од домородните заедници. Пристигнувањето