Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Домородните народи и бабите се скапоцени богатства на Црквата

По светата Литургија во Едмонтон на празникот на светите Јоаким и Ана, папата Фрањо ја предводеше службата на Словото кај езерото Света Ана – едно од најзначајните места за домородните

Ватикан Вести

Папата: Чувајте го минатото за да ја зачувате иднината

На стадионот Комонвелт во Едмонтон, во понеделник 26 јули 2022 година, папата Фрањо служеше света Литургија пред околу 50.000 луѓе, на празникот на светите Јоаким и Ана, потсетувајќи за важноста

Ватикан Вести

Папата: Црквата е повикана да биде дом на помирување

Вториот ден од Апостолското патување на папата Фрањо заврши со средба со парохијаните на „индиjанската“ парохија во Едмонтон, каде ги сподели своите размислувања за тоа што значи зборот „помирување“.

Ватикан Вести

Папата во Канада: Средби со домородното население

Папата Фрањо пристигна во Едмонтон. Авионот со кој леташе заедно со неговата придружба и новинарите слета синоќа на меѓународниот аеродром во главниот град на канадската провинција Алберта, првата станица од

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Канада

Папата Фрањо пристигна во Едмонтон, Канада, од каде започнува неговото 37. Апостолско патување во странство, како што го нарече „покајничко ходочастие“ со цел да придонесе за процесот на „исцелување и

Ватикан Вести

На пат кон Канада, папата Фрањо ја истакна важноста на бабите и дедовците и постарите лица

На пат кон „покајничкото ходочастие“ во Канада, папата Фрањо им се обрати на новинарите кои беа со него на летот и потсети на Светскиот ден на бабите и дедовците и

Ватикан Вести

Папата замина на „покајничко ходочaстие“ во Канада

Започна 37. Апостолско патување на Светиот Отец во странство. Папата Фрањо утрово, 24 јули 2022 година полета од римскиот аеродром Фиумичино за Канада. Во Едмонтон треба да пристигне во 11.20

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Канада – патување по патот на исцелување

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол во среда 20 јули 2022 година пред новинарите ја презентираше програмата на патувањето, кое од 24 до 30 јули ќе биде покајничко

Ватикан Вести

Програма за Апостолското патување на папата во ДРК и Јужен Судан

Програмата на 37. Апостолско патување на папата Фрањо, што ќе се одржи на почетокот на јули годинава, ќе опфати две земји и ќе има екуменска димензија.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Во Малта Папата оди со евангелието на мирот и прифаќањето

Спасувањето човечки животи бара заедничка посветеност, изјави државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин за Радио Ватикан во четвртокот, 31 март, пред 36. Апостолско патување на папата Фрањо во