Tag "апостолски нунциј"

Врати се на почетна
Вести Свет

Апостолскиот нунциј Суријани се сретна со бугарскиот патријарх Неофит

На 14 февруари 2023 година Неговата Светост Бугарскиот Патријарх Неофит го прими новиот апостолски нунциј монсињор Лучано Суријани. Средбата се одржа во зградата на Софиската Митрополија.

Ватикан Вести

Папата: Светот е потресен од војна со ризик од нуклеарна ескалација

Примајќи ги во аудиенција учесниците на состанокот на папските претставници, кој се одржува на секои три години, папата Фрањо истакна дека нашата планета е погодена од посебно тежок конфликт, како

Вести Македонија

Светиот Отец го прифати повлекувањето од служба на Апостолскиот нунциј монс. Пекорари

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во соопштение објавено на 31 декември 2021 година информира дека Светиот Отец папата Фрањо го прифати повлекувањето од функцијата Апостолски нунциј во Бугарија и

Вести Свет

Апостолскиот нунциј Пекорари одликуван од бугарскиот претседател со државна награда

На 30 декември 2021 година, Апостолскиот нунциј за Македонија и Бугарија монс. Анселмо Гвидо Пекорари ја доби од претседателот на Република Бугарија Румен Радев високата државна награда „Мадарски коњаник“ од прв

Ватикан Вести

Папата именува нов нунциј во Израел и Кипар

Светиот Отец на празникот Пресвето Тело и Крв Христова, четврток, 3 јуни 2021 година го именува монс. Адолф Тито Ј’лан за нов апостолски нунциј во државата Израел и Република Кипар,

Ватикан Вести

Папата именува нов апостолски нунциј во Русија

На 1 јуни 2020 година папата Фрањо го именува италијанскиот надбискуп Џовани д’Аниело (65) за свој нов пратеник во Руската Федерација, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата именува апостолски нунциј во Аргентина

На 22 февруари 2020 година, папата Фрањо го именува за апостолски нунциј во Аргентина монс. Мирослав Адамчuк, титуларен надбискуп на Отриколи и досегашен апостолски нунциј во Панама.

Ватикан Вести

Во Ватикан започна средба со Апостолските нунции

Во проповедта на светата Литургија која ја служеше во базиликата Свети Петар, кардинал Пиетро Паролин зборуваше за службата на папските претставници. Со тоа евхаристиско славење започна средбата која ја поттикна

Вести Македонија

Видео: Воздигање на Апостолскиот егзархат во Епархија

Католици.мк ви го презентира моментот кога беше објавена веста дека Апостолскиот егзархат во Македонија се воздигнува во Епархија, со наслов „Успение на Пресвета Богородица Струмица-Скопје“.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов е подготвен да го крсти секое петто родено дете во едно семејство

На празникот Богојавление, 19 јануари 2018 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во заедништво