Archive

Врати се на почетна
духовнитекстови Размислување

Преображение Господово

Празникот Преображение на Господ Исус Христос се слави на 19 август. На овој ден се прославува Преображението на Христос на гората Тавор, кога Господ се појави во сета Негова слава пред апостолите Петар,

Македонија

Бискупот Киро Стојанов во посета на Католичката Црква во Охрид

Во недела 17 август 2014 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, заедно со отец Оливер Тантушев служеше света Литургија во филијалната црква

Свет

Седмиот ден на младите од Азија ќе се одржи во Индонезија во 2017 година

Седмиот ден на младите од Азија ќе се одржи во Индонезија во 2017 година, објави надбискупот на Бомбај, кардинал Освалд Грацијас

Ватикан

Папата Фрањо: Млади во Азија, рабудете се!

Папата Фрањо ги повика младите католици во Азија, иако се малцинство, отворено да ја живеат својата христијанска вера и да не се плашат нејзината мудрост да ја внесуваат во сите

Ватикан

Папата до азиските епископи: Црквата е секогаш подготвена за дијалог

Папата Фрањо ги повика Кина и Виетнам на отвореност во дипломатските односи со Светиот Престол. На средбата со азиските епископи на четвртиот ден од посетата на Јужна Кореја

Ватикан

Папата крсти еден Кореец во капелата на нунцијатурата во Сеул

На 17 август утрото во капелата на Апостолската нунцијатура во Сеул папата Фрањо го крсти Ли Хо-џин (56), татко на дете кое загина при потонувањето на тракетот Севол, заедно со

Ватикан

Папата до лаиците: Црквата има потреба од сведоштвото на лаиците

Третиот ден од посетата на Република Кореја, 16 август папата Фрањо ја заврши со средбата со водачот на претставниците на апостолатот за лаици во духовниот центар во Котонгна,

Ватикан

Папата: Богопосветените се експерти за милосрдие

„Богопосветениот живот е непроценлив дар за Црквата и за светот“. Тоа го истакна папата Фрањо на средбата со корејските монашки заедници во Котонгне. Папата веднаш предупреди дека не може да

Ватикан

Папата во посета на „Куќата на надежта“ и „Градината во спомен на абортираните деца“

За време на своето Апостолско патување во Јужна Кореја, папата Фрањо на 16 август го посети центарот за рехабилитација за лица со посебни потреби во местото Котонгне.

Ватикан

Папата до свештениците: Бидете пастири, а не државни службеници

И во Јужна Кореја папата Фрањо продолжува да изненадува. Во петок, 15 август, тој изненадувачки го посети Универзитетот „Сонганг” во Сеул, еден од најпрестижните универзитети во Јужна Кореја