Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Посетата во Кореја не е туристичко патување

Шон-Патрик Ловет од англиската програма на Радио Ватикан ја поткрепи таа изјава на Папата и неговото животно искуство, па потсети дека на сите не им е познато која е вистинската

Ватикан

Папата Фрањо апелира до Бан Ки – Мун за запирање на прогонствто во Ирак

Насилствата во северен Ирак „не можат да не ја разбудат свеста на сите мажи и жени со добра волја, со цел преземање на конкретни активности на солидарност, за заштита на

Ватикан

Пред да отпатува во Кореја папата се помоли во римската базилика Света Марија Велика

Папата Фрањо во среда на 13 август околу 11 часот, само неколку часа пред поаѓањето на пат за Кореја, отиде во приватна посета, без придружба во базиликата Света Марија Велика,

духовнитекстови Размислување

Човече, те љубам!

Често ни се случува да немаме време! Имаме купови на распоредот, пописи, настани кои нè гушат и ни го одземаат времето. Испити, работа, семејство, пријатели – како да мораме да

Ватикан

Светиот Престол: Потребно е категорично решение за запирање на злосторствата во Ирак

„Категорично и храбро заземање од страна на верските лидери, пред сè муслиманските“, со заложба „да направат влијание врз владите, за стопирање на злосторствата“ против христијанските малцинства

Ватикан

Кардинал Паролин: Од Кореја Папата ќе се обрати на целиот континент

Папата Фрањо на 13 август во 16.00 часот ќе тргне од римскиот аеродром Фиумичино на Апостолско патување во Кореја кое ќе му биде трето меѓународно патување во неговиот понтификат.

Ватикан

Папата: Во најсиромашните да го гледаме лицето Христово

Папата ги поздрави учесниците на 45-тата кампања „Más por menos“, во која секоја година со конкретна солидарност за најсиромашните во земјата учествуваат и аргентинските католици. Овогодинешното собирање на милостиња

Свет

Почина свештеникот кој беше заразен со вирусот на ебола додека ги лекуваше болните во Либерија

Шпанскиот свештеник – лекар Мигуел Пахарес, заразен со вирусот на ебола додека беше на мисија во африканската земја Либерија и лекуваше болни, почина во болница во Мадрид, објавија шпанските власти.

Ватикан

Папата во видео порака се обрати на Корејците

Во среда во 16 часот од аеродромот Фјумичино ќе полета авионот кон Кореја носејќи го Светиот Отец на третото Апостолско патување, кое ќе трае до 18 август. Освен средбата со

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со кардинал Филони пред заминувањето за Ирак

На 10 август папата Фрањово домот„Света Марта“ во Ватикан се сретна со кардинал Фернандо Филони, префект на Конгрегацијата за евангелизација на народите.