Archive

Врати се на почетна
Свет

Прославен патрониот празник во Радово

На патрониот празник на парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово, 2 август 2014 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија служеше света архиерејска Литургија

Ватикан

Светиот Отец славеше света Литургија со млади Исусовци

Папата Фрањо во саботата на 2 август во домот Света Марта ја предводеше Литургијата на која беа присутни група млади Исусовци кои биле на ручекот со Светиот Отец на 31

духовнитекстови Размислување

Свети пророк Илија

Денеска си спомнуваме за свети Илија, старозаветен пророк и неуморен ревнител за верата во еден Господ. Свети Илија во Стариот Завет огнено ревнувал за верата во единиот вистински Бог

Ватикан

Папата ја посети управата на Дружбата Исусова

Во четврток 31 јули 2014 година папата Фрањо го посети седиштето на Дружбата Исусова во Рим. Папата кој и самиот е исусовец, ручаше во тамошната менза заедно во своите собраќа.

Колумни Размислување Свет

Кардинал Долан: Литургијата ти е досадна? Се плашам дека проблемот е во тебе, не во неа!

„Литургијата е досадна, секогаш едно те исто! Литургијата треба да се адаптира на времето!“ Се согласувате? Е тогаш прочитајте што мисли