Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата во Кореја прогласи 124 маченици за верата

Папата Фрањо во сабота на 16 август го предводеше свеченото литургиско славење кај вратата Гвангвамун во Сеул каде се собраат речиси милион поклоници и го прогласи за блажен Пол Јун

Ватикан

На средбата со младите папата Фрањо посака обединување на Кореја

Молете се за повторно обединување во едно корејско семејство, во кое живеат браќа кои зборуваат ист јазик – рече папата Фрањо на младите собрани на прославата на Денот на младите

Македонија

Бискупот Стојанов ги посвети семејствата од Скопска бискупија на Пречистото Срце Мариино

Во вечерните часови на 15 август 2014 година, на празникот Вознесение во небо на Блажена Девица Марија, а по повод Година на семејствата во Скопската бискупија, на повик од Скопскиот

Македонија

Апостолскиот нунциј во Македонија монс. Пекорари на Мисата за семејства: Семејството е привилигирано место за пренесување на верата

Му благодарам од сѐ срце на Н.В.П. монс. Киро Стојанов, бискуп скопски и Апостолски егзарх во Македонија, што ме покани

Ватикан

Папата во Тежон: Христијаните се силата за духовна обнова на општеството

Со воз, наместо со хеликоптер, како што беше предвидено во програмата. Така започна вториот ден од Апостолска посета на папата Фрањо во Кореја, кој уште еднаш ги изненади сите

Ватикан

Од Кореја папата Фрањо упати нови пораки преку Твитер

На првиот ден од престојот во Кореја папата Фрањо упати пораки преку Твитер: „Боже благослови ја Кореја, а на посебен начин старите и младите во неа“.

духовнитекстови Размислување

Вознесение на Блажена Девица Марија

Успението на Пресвета Богородица на 15 август е празник на Вознесението на Блажена Девица Марија или Голема Богородица која со посебна милост од семоќниот Бог, го нема почувствувано распаѓањето на

Свет

Посетата во Кореја на Папата во бројки

Известувајќи за подготовките за посетата на Папата, корејските весници објавија и различни статистики. На Литургиите 180.000 волонтери ќе поделат околу 300.000 шишања вода, за да им помогнат на верниците во

Ватикан

Папата ги предупреди корејските епископи на опасноста од духовната и пасторалната световност

Нека сеќавањето и надежта ја вдахнат Црквата во Кореја – е поттикот на папата Фрањо упатен до корејските епископи, со кои се сретна на 14 август во седиштето на Корејската

Ватикан

Папата Фрањо од Кореја: Светот е уморен од војни

Папата Фрањо пристигна во Сеул и веднаш во првиот говор во пасторалната посета на Кореја повика за „дарот на мирот“ од земјата „која многу и долго трпи“ поради недостатокот на