Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Исус е пат до Бог за секој човек

Исус е за секој човек отворен пат за да може да го сретне Бог, истакна папата Фрањо говорејќи пред членовите на меѓународното здружение на верници „Назаретско дело“, кое се занимава

Ватикан

Папата го прими кардинал Филони

Папата Фрањо на 21 август го прими кардиналот Филони, кој се врати во Рим од мисијата во Ирак, како личен претставник на Папата. Кардиналот во таа земја се задржа повеќе

Ватикан

Папата разговараше телефонски со семејството на убиениот новинар Џејмс Фолеј

Во телефонски разговор папата Фрањо го изрази своето сочуство и молитвена близина со семејството на убиениот американски новинар Џејмс Фолеј.

Ватикан

Генерална аудиенција на Папата: Исус не ја поништува културата, туку ја унапредува

Драги браќа и сестри, добар ден! Минатите денови бев на Aпостолско патување во Кореја и денес заедно со вас му благодарам

Свет

Кардинал Тагле за посетата на Папата во Јужна Кореја

Филипинскиот кардинал Луис Антонио Тагле, надбискуп на Манила кој во јануари следната година ќе биде домаќин на Папата, го придружуваше на пасторалната посета во Јужна Кореја. Осврнувајќи се на третото

Ватикан

Патер Ломбарди за посетата во Кореја

Папата Фрањо го заврши своето апостолско патување во Кореја испраќајќи уште една порака за мир и помирување. И на средбата со азиските епископи, на 17 август зборуваше за неопходно потребното

Ватикан

Папата жали за неговите роднини

Папата Фрањо жали за неговите роднини, кои загинаа во автомобилска несреќа. Папата е во длабока болка и ги моли верниците со него да се обединат во молитва, изјави во вторник 19

Ватикан

На враќање од Кореја во авионот папата одговараше на новинарски прашања

Папата Фрањо се врати од Јужна Кореја во Рим на 18 август вечерта и веднаш отиде да и заблагодари на Богородица „Спасителка на римскиот народ“ во базиликата Света Марија Велика

Ватикан

Папата служеше света Литрургија за обединување на Кореја

Папата Фрањо се збогува со Јужна Кореја. Неговиот авион од корејската воздухопловна база полета во 13.00 часот по локално време, во 6.00 часот по средноевропско, а на римскиот аеродром Чампино

Ватикан

Папата се сретна со корејските верските водачи

Пред светата Литургија за мир и помирување во Кореја, папата Фрањо во Сеул се сретна со тамошните верски водачи, и им упати неколку зборови на шпански јазик. Заблагодарувајќи им за