Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Не е христијански да се сеат поделби. Црквата е заедништво!

„Поделбата во една христијанска заедница, во едно училиште, парохија, асоцијација и секаде на друго место, е многу тежок грев, бидејќи е дело на ѓаволот”.

Ватикан

Папата и Црквата ќе продолжат да го повикуваат светот за изнаоѓање на патишта за мир во Ирак

На наредната седница на Советот за човекови права на Обединетите Нации, специјалниот папски пратеник во Ирак кардинал Фернандо Филони„можно еда ја претстави својата мисија“.

Ватикан

По иницијатива на Папата на 1 септември во Рим ќе се игра меѓурелигиски фудбалски натпревар

Меѓурелигиски фудбалски натпревар за мир и за религиска и расна интеграција, во чест на папата Фрањо, тоа е иницијатива што беше претставена на 25 август во седиштето на Радио Ватикан.

Ватикан

Порака на Папата за Синодата на Сојузот на Методистичките и Валденшките цркви

Од 24 до 29 овој месец во општината Торе Пеличе во покраината Торино, се одржува синода на Методистичките и Валденшките Цркви. По тој повод, Светиот Отец на учесниците

Ватикан

Порака на папата Фрањо за Светскиот ден на мирот: Не повеќе робови, туку браќа

Ропството е ужасна отворена рана во телото на современото општество, многу тешка рана во Телото Христово, се истакнува во соопштението на Папскиот совет за Правда и мир

Колумни

РОДЕНДЕНСКА ЖУРКА НА МАЈКА ТЕРЕЗА

Има една девојка која многумина ја сметаа за „чудна“. За неа многумина велеа дека не е целосно присебна. Често велеа дека таа не знае што е живот. Девојче која веќе

Ватикан

Папата упати порака на Мисата задушница за американскиот новинар

Молиме за прекин на бесмисленото насилство и за враќање на мирот и помирувањето меѓу членовите на човечкото семејство – стои во пораката на Папата до присутните учесници на Мисата задушница

духовнитекстови Колумни Размислување

Нашминкана монахиња

Една од важните работи за жената е нејзиниот изглед. Да бидеш секој ден на нов начин привлечна и симпатична е важно во животот на многу жени. Едни со шминка ги

Свет

Фондацијата „Помош на Црквата во неволја“  ги посети бегалците во Курдистан

Не само исламистите, туку и ирачкото општество им зададе на христијаните тежок удар – заклучи калдејскиот архиепископ на Мосул Емил Шимун Нона

Ватикан

Кардинал Паролин: „Нема конфорнтација меѓу исламот и христијанството“

Конфликтот во Ирак „не е конфорнтација меѓу исламот и христијанството“. Ова го истакна пред новинарите Државниот секретар на Ватикан, кардинал Питеро Паролин,