Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI служеше Литургија со својот Студентски кружок

Почесниот папата Бенедикт XVI во недела 24 август ја предводеше светата Литургија во капелата на германските гробишта во Ватикан, на која присуствуваа поранешни негови студенти

Македонија

Бискупот Стојанов го именува дон Јошт за парохиски викар во катедралната парохија во Скопје

Во недела 24 август 2014 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов на свечената Света Миса во скопската катедрала го именува дон Јошт Мезег

Ватикан

Папата Фрањо на Ангел Господов: Вистинската љубов кон Христос нѐ прави жив камен на Црквата

Во говорот пред молитвата Ангел Господов во недела 24 август 2014 година на плоштадот Свети Петар, Папата го започна со вообичаениот поздрав: Драги браќа и сестри, добар ден!

Македонија

„200 Радувај се Маријо за 200 семејства“

Во рамките на годината на семејството во парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Петралинци, во организација на младите од парохијата, од 21 до 24 август 2014 година се спроведе молитвена

Ватикан

Порака на Папата за Средбата за пријателство меѓу народите во Римини

Никогаш не треба да го изгубиш допирот со реалноста и секогаш треба погледот да ти е насочен кон важното – се двете клучни мисли на кои се темели пораката на

Свет

Во Лусака се одржува средба на Здружението на Бог посветени жени од Средна и Источна Африка

Служете му на Христос со сето свое срце – поттикнува папата Фрањо во кратката порака која ја потпиша државниот секретар кардинал Пиетро Паролин

духовнитекстови Размислување Свет

Зошто треба да се оди на Црква

Човек кој редовно одел на Црква, пишува една статија во весник, повикувајќи дека нема смисла да се оди на Црква. „Одев 30 години“ – пишува, „и во тоа време слушнав

Свет

Украина: Апел на поглаварот на Источно – католичката Црква во Украина

Драмата која ја доживува Украина „поради воената агресија е драма за сите народи, верници и неверници и за сите социјални групи“. Тоа го изјави архиепископот на Киев и поглавар на

Ватикан

Азиските весници за посетата на Папата во Кореја

Патувањето на папата Фрањо во Азија наиде на голем одек во верскиот и световниот печат на запад, но и во медиумите на азиските земји. Папата Фрањо ги освои и медиумите

Ватикан

Претседателка Кирхнер му изрази сочувство на папата Фрањо

Овие денови пристигнаа голем број сочувства до папата Фрањо по повод трагичното загинување на сопругата на неговиот внук и нивните две деца, во автомобилската несреќа која се случи во Аргентина.