Tag "тероризам"

Врати се на почетна
Вести Свет

Во Египет терористите убија коптски доборчинител

Коптскиот верник Набил Хабаши Хадим (62) кој беше киднапиран од терористи на т.н. Исламска држава е убиен во Северен Синај – Египет, објави во понеделникот 19 април Ватикан њуз.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за жртви од тероризмот

Папата Фрањо по завршувањето на Генералната аудиенција во среда 4 ноември 2020 година, своите мисли и молитви ги упати на жртвите од терористичките напади кои оваа седмица го раскрвавија европското

Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство до виенскиот надбискуп, кардинал Шонборн

Светиот Отец упати телеграма со сочувство до виенскиот кардинал Кристоф Шонборн, која ја потпиша државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин – соопшти во вторник 3 ноември Канцеларијата за

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите на терористичкиот напад во Ница

Папата Фрањо најенергично го осуди терористичкиот напад во базиликата Нотр Дам во францускиот град Ница кој се случи на 29 октомври и воедно моли за трите невини жртви и нивните

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за жртвите од терористичкиот напад во Најроби

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за жртвите од терористичкиот напад кој се случи во вторникот на 15 јануари во хотел во главниот град на Кенија, Најроби.

Ватикан Вести

Папата: Бог нека ги преобрати срцата на терористите

Папата после молитвата Ангел Господов на 1 ноември 2017 година изрази длабока жалост

Ватикан Вести

Сочувство од папата Фрањо за атентатот во Квебек

Папата Фрањо изрази сочувство за атентатот извршен на 29 јануари 2017 година, во еден Исалмски

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Треба да се отстранат причините на тероризмот

Треба сериозно да се работи за искоренување на причините на тероризмот – рече кардинал Пиетро

Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство до берлинскиот надбискуп

Светиот Отец упати телеграма со сочувство за жртвите од атентатот во Берли до берлинскиот

Ватикан

Молитвата на Папата против тероризмот

Папата Фрањо на 30 јули 2016 година ја посети црквата Свети Фрањо во Краков за да ги чествува моштите на двајцата полски светци: Жвигњев Стралковски и Михаел Томашек.