Tag "семејство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитвената накана на папата Фрањо за јуни посветена на семејството

Семејството е во центарот на видеото на Папата со молитвена накана за јуни, подготвено од Папската светската молитвена мрежа. Папата Фрањо потсетува на претстојната Светска средба на семејствата во Рим

Ватикан Вести

Папата: Денешните семејства се повеќе искушувани од било кога порано

Папата Фрањо се сретна со учесниците на конференцијата за морална теологија организирана од Папскиот универзитет Грегоријана по повод годината посветена на семејството Amoris Laetitia. Семејството е место на духовност, а

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да поддржиме општество наколонето на семејството

Примајќи ги во аудиенција членовите на Генералното собрание на Папската академија за општествени науки, Папата зборуваше за слабостите во семејствата и за дарот на бесплатноста на кое се способни; кога

Ватикан Вести

Папата за трагедијата на демографската „зима“

На празникот на Светото семејство, Светиот Отец им се обрати на сопружниците ширум светот по говорот и молитвата Ангел Господов, изразувајќи загриженост поради демографската „зима“, за која рече дека е

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо до учесниците на Ходочастието на семејствата за семејството

Во пораката до учесниците на 14. Ходочастие на семејствата за семејството кое се одржа на 11 септември, а во кое се вклучени дваесет светилишта во 19 италјански покраини и едно

Ватикан Вести

Петгодишнина од Дикастеријата за лаици, семејството и заштитата на животот

Со Апостолското писмо во облик Motu Proprio „Sedula Mater“, потпишано од Светиот Отец на 15 август 2016 година, е формирана Дикастеријата за лаици, семејство и заштита на животот.

Ватикан Вести

Светиот Престол подготвува Глобален пакт за семејството

Дикастеријата за лаици, семејство и живот во петокот, 6 август 2021 година, во Ватикан ја објави глобалната иницијатива за промовирање на семејството – „Глобален католички пакт за семејството“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Семејството нека биде во центарот на Црквата и општеството

Папата Фрањо во недела на 14 март 2021 година по завршување на молитвата Ангел Господов, потсети дека посебната година на семејството Amoris Laetitia започнува следниот петок и повика на „обновена

Вера Семејство

Дозволено ли е маж и жена да се раздвојат?

Божјото Слово ни зборува за венчавањето – бракот – семејството. Темата е многу важна и актуелна. Особено затоа што семејството, таа “првобитна општествена клетка”,

Вести Свет

CELAM: Апел за заштита на животот и достоинството на семејството

Претседателот на Советот на епископските конференции на земјите во Латинска Марика (CELAM) надбискупот Мигуел Кабрејос Видарте упати силен апел за заштита на животот и достоинството на семејството во пораката на