Tag "свештеници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо до Црквата во Унгарија: Воскреснатиот Христос е иднината

На средбата со унгарските епископи, свештеници, ѓакони, посветени мажи и жени, семинаристи и пасторални работници, папата Фрањо се помоли за „благодат за духовна провидност“ да ни овозможи да му пристапиме

Ватикан Вести

Папата на Светата Литургија со посвета на миро: Свештеникот е човек на Божја хармонија

На Светата Литургија со посвета на миро, која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Петар на Велики четврток, 6 април 2023 година, зборуваше за свештеничкиот повик и за искушенијата

Ватикан Вести

Папата: Служете им на луѓето како сведоци на Божјата љубов

На третиот ден од Апостолска посета на Демократска Република Конго, по утринската средба со младите и катехистите и по средбата со премиерот, папата Фрањо попладнето на празникот Сретение Господово, 2

Ватикан Вести

Папата до свештениците: „Не“ за кариеризмот

Папата Фрањо ги охрабри свештениците од надбискупијата во Барселона кои се вклучени во пасторалната грижа за младите да одговорат на Исусовиот повик, почнувајќи од сопственото сиромаштво и кревкост, отфрлајќи го

Ватикан Вести

Папата: Треба да се земат предвид слабостите на свештеничките кандидати

Примајќи ги во аудиенција во петок 17 јуни 2022 година членовите на надбискупската семинарија од Милано по повод 150-годишнината од теолошкото списание La Scuola Cattolica (Католичко училиште), Папата во говорот

Uncategorized

Во Скопје завршија духовните вежби за свештениците

Со света Литургија и и химната Тебе Боже Те фалиме, на 4 мај 2022 година во Скопје завршија духовните вежби за свештениците од Скопска бискупија и Струмичко – скопската епархија.

Ватикан Вести

Папата до свештениците: близина со Бог, со епископот, меѓу свештениците и со народот

Близината со Бога, со епископот, меѓу свештениците и со народот се четири односи кои ја „зацврстуваат личноста“ на свештениците, истакна папата Фрањо во својот говор на почетокот на симпозиумот насловен

Ватикан Вести

Папата се сретна со словачките бискупи, свештеници, монашки заедници и богослови

Прво и основно, потребна ни е Црква која заедно ќе оди, ќе оди низ животот со запален факел на Евангелието, рече Папата на 13 септември 2021 година, за време на

Ватикан Вести

Папата до новите свештеници: Бидете пастири, а не претприемачи

На 58. Светски ден на молитва за звања кој се слави на Четвртата светлосна недела 25 април 2021 година, папата Фрањо го предводеше во базиликата Свети Петар литургиското славење при

Ватикан Вести

Видео порака на папата до свештениците во Венецуела

Во вторник на 19 јануари, папата Фрањо испрати видео порака до бискупиското и монашкото свештенство во Венецуела, во кое ги повикува свештениците на љубов кон несаканите како и тие во