Tag "Светски ден на млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати благодарност до португалските семејства

Папата Фрањо испрати видео порака до португалските семејства кои ќе ги пречекаат во своите домови илјадниците млади луѓе кои се очекуваат на Светскиот ден на младите во Лисабон 2023 година,

Ватикан Вести

Видео порака на Папата за Светскиот ден на младите 2023 година

Папата Фрањо испрати видео порака до учесниците на Светскиот ден на младите 2023 година, кој ќе се одржи на почетокот на август во Лисабон, во која ги покани младите да

Ватикан Вести

Папата упати порака до волонтерите на Светскиот ден на млади 2023

Папата Фрањо испрати видео порака на шпански јазик по повод Светскиот ден на волонтерството, во која зборува за великодушноста на сите оние кои со својата доброволна работа ја поддржуваат работата

Вести Свет

Португалија: Досега се регистрани 200.000 млади за Светскиот ден на млади во Лисабон.

Околу еден месец по почетокот на регистрацијата, околу 200.000 млади луѓе веќе се пријавени за учество на Светскиот ден на младите 2023 година во Лисабон.

Ватикан Вести

Порака на Папата за 37. Светски ден на млади: Да станеме и да побрзаме како Марија

Во овие тешки времиња на пандемија и војна, „Марија ни го покажува на сите нас, а посебно на вас, младите како неа, патот на близина и средба“, охрабрува папата Фрањо

Ватикан Вести

Светски ден на млади: Кризите се надминуваат заедно

Папата Фрањо испрати видео порака до младите кои се подготвуваат за Светскиот ден на млади во 2023 година што ќе се одржи во Лисабон, Португалија. Тој ги охрабри да ја

Ватикан Вести

Папата Фрањо до младите: Ширете го Божјото сочувство и нежност

На светата Литургија, која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Петар, по повод празникот Христос Цар и Светскиот ден на младите, кој денеска се празнува на епархиско ниво, ги

Ватикан Вести

Во Лисабон е објавен датумот за Светскиот ден на млади во 2023 година

Следниот Светски ден на млади во Лисабон ќе се одржи од 1-6 август 2023 година. Главниот град на Португалија и сите 21 бискупии во земјата очекуваат млади поклоници од целиот

Вести Свет

Подготовки за Светскиот ден на млади во Португалија

Португалските епископи се собраа во Лисабон на 5 септември на прва средба во новата пасторална година и основаа работна група за организација на Светскиот ден на млади во Лисабон 2023

Ватикан Вести

Одложени Светската средба на семејства и Светскиот ден на млади

Со оглед на моменталната здравствена ситуација, папата Фрањо заедно со Дикастеријата за лаици, семејство и живот, одлучи за една година да ја одложи Светската средба на семејствата и Светскиот ден