Tag "Светиот Престол"

Врати се на почетна
Вести Свет

Надбискупот Јурковиќ: На глобалната криза постои само глобален одговор

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при ООН во Женева, надбискупот Иван Јурковиќ во разговор за Катпрес на 18 мај ја истакна неопходноста од мултилатеризам и помош на сиромашните земји во

Ватикан Вести

Светиот Престол ги продолжи мерките за спречување на ширењето на коронавирусот до 3 мај

Сите мерки што се превземаат за спречување на ширењето на коронавирусот се продолжуваат до недела 3 мај, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол, што значи дека ватиканскиот плоштад и

Ватикан Вести

Седми случај на корона вирус во Ватикан

Заразената личност е веќе од средината на март во изолација поради својата сопруга, која била позитивна на тестот за КОВИД -19

Ватикан Вести

Во знак на солидарност знамињата во Ватикан на пола копје

Во знак на солидарност со Италија и другите делови од светот кој се силно погодени од кризата предизвикана од пандемијата на болеста Ковид – 19 во Ватикан на 31 март

Ватикан Вести

Папата Фрањо одреди една година мисионерски искуства за новите дипломати на Светиот Престол

Папата Фрањо испрати писмо до претседателот на Папската црковна академија во кое напоменува дека од оние кои ќе влезат во дипломатската служба се бара да имаат една година мисионерско искуство

Ватикан Вести

Светиот Престол има дипломатски односи со 183 држави

Светиот Престол има дипломатски односи со 183 држави во светот, а кон нив треба да се додадат и Европската унија и Суверениот малтешки ред

Uncategorized

Објавен распоредот на литургиските славења со Папата за јануари и февруари

Папата Фрањо ќе го предводи литургиското славење во Бари по повод средбата посветена за мир на Медитеранот, кој го организира Италијанската бискупска конфернција

Вести Македонија Свет

Првите плодови од посетата на Папата во Бугарија и Македонија

На 21 октомври 2019 година во Софија се одржа промоција на монографијата за Апостолската посета на папата Фрањо на Бугарија и Македонија

Вести Свет

Најавено започнување на постапка за беатификација на родителите на свети Иван Павле II

Полските епископи на последното заседавање го одобрија почетокот за истражување на епископско ниво за да се покрене постапка за беатификација на родителите на свети Иван Павле II, Карол Војтила и

Вести Свет

Во Асизи одржан 77 курс за христијански студии

На 25 август 2019 во Асизи заврши 77 курс за христијански студии во организација на италијанското здружение „Pro Civitate Christiana“, основано во 1939 година со цел придонес за евангелизација во