Tag "САД"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светски ден на млади: Млади ходочасници од САД се подготвуваат за Лисабон

Соединетите Американски Држави се една од петте најголеми делегации што ќе учествуваат на настанот што ќе започне на 1 август под мотото „А Марија, како стана во тие дни, отиде

Ватикан Вести

Кардинал Зупи му врачи на претседателот Бајден писмо од папата Фрањо

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави детали за тридневната посета на кардиналот Матео Марија Зупи на Вашингтон како специјален пратеник на папата Фрањо, вклучително и средба со американскиот претседател

Ватикан Вести

Кардинал Зупи се сретна со американскиот претседател Бајден за страдањата во Украина

Кардиналот Матео Марија Зупи, специјален пратеник на Папата за промовирање на мир во Украина, се сретна со американскиот претседател Џо Бајден за да разговора околу хуманитарните напори на Светиот Престол

Ватикан Вести

Продолжува мисијата за мир во Украина: Кардинал Зупи во Вашингтон

Претседателот на Италијанската бискупска конференција, Папски пратеник, од 17 до 19 јули 2023 година ќе престојува во главниот град на Соединетите Американски Држави. Светиот Престол истакнува дека „целта на посетата

Ватикан Вести

Папа: Продолжете да влевате љубов кон светата Евхаристија

Продолжете да придонесувате за заживување на верата и љубовта кон Светата Евхаристија. Ова беше апелот на папата Фрањо до американските членови на одборот за подготовка на претстојниот Национален евхаристиски конгрес

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги благослови учесниците на Маршот за живот во САД

Светиот Отец упати порака до учесниците на Маршот за живот во Соединетите Американски Држави, која беше прочитана на 19 јануари на Националното молитвено бдение за живот во базиликата на националното

Вести Свет

Апостолскиот нунциј до американските бискупи: Соочете се со предизвиците на нашето време

На првиот ден од генералното заседание на Бискупската конференција на САД, Папскиот претставник Кристоф Пјер ги повика бискупите на синодалност за да се надминат поделбите во Црквата и општеството. Евхаристијата,

Ватикан Вести

Папата го прими државниот секретар на САД

На 28 јуни 2021 година папата Фрањо го прими државниот секретар на САД Џон Блинкен, изјави шефот на канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни.

Ватикан Вести

Благодарност на Папата на сестра Норме, „ангелот“ на мигрантите на границата меѓу Мексико и САД

Папата Фрањо преку видео порака сакаше да ѝ се заблагодари на Исусовата мисионерка и директорка на Католичката добротворна мрежа (Catholic Charities) во Долината Рио Гранде за нејзиниот труд во работата

Ватикан Вести

Папата Фрањо му честиташе на новиот американски претседател Џо Бајден

Честитки до Џо Бајден пристигнуваат од целиот свет откако положи заклетва како 46. претседател на Соединетите Американски Држави, а меѓу првите честитки беа од премиерите на Велика Британија, Израел и