Tag "Русија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо и рускиот претседател Путин ќе се сретнат во четврток

Оваа средба ќе биде трета по ред помеѓу папата Фрањо и рускиот претседател Владимир Путин

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со Владимир Путин

На 4 јули 2019 година во Ватикан, папата Фрањо ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, објави Светиот Престол

Вести Свет

Во Владивосток ќе биде поставена статуа на Исус

Во Владивосток ќе биде поставена статуа на Исус – 30 метри повисока повисока од таа во Бразил. Исто така архитектите испланирале на соседниот рид да изградат капела.

Вести Свет

Нунцијот Миглиоре на Националната средба на млади на руските католици

Апостолскиот нунциј во Руската Федерација, надбискупот Целестино Миглиоре славеше света Литургија во Баикалск, Источен Сибир со што ја отвори осмата Национална средба на младите руски католици.

Ватикан Вести

Папата: Светско фудбалско првенство да биде повод за средба, дијалог и братство

По завршувањето на катехезата за време на Генералната аудиенција во среда на 13 јуни 2018 година,

Вести Свет

На бразилските фудбалери им е забрането да се молат

Како што порачуваат од стручни штаб на Бразилската фудбалска репрезентација, одлуката е донесена за да се избегнат „непотребните напнатости во екипата“.

Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Ватикан Вести

Католиците и православните заеднички се заземаат за мир

„Заедничката поддршка на христијаните на Блискиот Исток ќе помогне на повисоко ниво да се зајакнат

Ватикан Вести

Кардинал Паролин во Москва се сретна со Лавров

„Ова е добра можност за да се проверат, разгледат и зацврстат нашите билатерални односи”.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин се сретна со митрополитот Иларион

Папскиот државен секретар, кардинал Пиетро Паролин за време на четиридневната посета на Русија