Tag "процесија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Скопје прославен празникот на Евхаристијата

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на 20 јуни 2019 година, на  празникот Пресвето Тело и Крв Христова, свеченото Евхаристиско славење и процесијата ја предводеше Скопскиот бискуп и епарх

Вести Свет

Една од најголемите католички процесии се одржува во Филипините

Филипини: Стотици илјади, па и милиони луѓе според некои проценки на 9 јануари ја придружуваа статуата на Исус Назареецот во текот на процесијата која траеше 20 часа.

Ватикан Вести

Папата: Исус сака да ги сруши ѕидовите на рамнодушноста

На 3 јуни папата Фрањо ја предводеше светата Литургија за празникот на Телото и Крвта Христови во Остија близу до Рим. На крајот од светата Литургија се одржа процесија со

Вести Македонија

Цветници во Куманово

Во Неделата на страдањата на Господ или Цветници, недела 9 април  2017 година,

Ватикан

Папата: „Да ги „прекршиме“ своите животи за ближните

На светата Литургија за празникот на Пресветата Евхаристија, папата Фрањо потсети дека светците ги „скршиле“ своите животи за другите, правејќи го со тоа знакот на љубовта за целиот свет.

Македонија

Скопје: Прославен празникот на Евхаристијата

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на 26 мај 2016 година, на  празникот Пресвето тело и крв Христова – Телово, свеченото Евхаристиско славење

Свет

ВИДЕО: Два милиони верници учествуваа во несекојдневна процесија со Причеста

Меѓународниот евхаристиски конгрес, кој се одржи на Филипините од 24 до 31 јануари 2016 година, на евхаристиската процесија по улиците на градот Себу собра околу два милиони верници. Погледнете ја

Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Скопје

На празникот Голема Богородица, 15 август 2015 година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје свеченото Евхаристиско славење го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро

Македонија

Прво Причастие во Радово

„Денес сме собрани на оваа света Литургија, да го славиме Бога, славејќи да го молиме за сите наши потреби и прозби, за нас лично за нашите најблиски,

Македонија

Прва Причест во парохијата „Свети Иван Крстител“ – Струмица

На празникот на Пресветата Евхаристија, 14 јуни 2015 година во парохијата Свети Иван Крстител во Струмица се служеше света Литургија по повод Првата Причест во парохијата.