Tag "папа"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата за 100 годишнината од „Денот на Католиците“

Со видеопораката на папата Фрањо, од 25 мај во Лајпциг започнаа свеченостите по повод 100 годишнината на „Денот на германските католици“ (Католикентаг).

Ватикан

Папата ја прими Македонската делегација

Папата Фрањо на 16 мај 2016 година ја прими државната делегација на Република Македонија, во рамките на одбележувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Ватикан

Папата одговори на писмо од затворениците од градот Велетри

Бискупот Албано Марсело Семераро на 5 април служеше света Литургија во подрачниот затвор во градот Велетри, Италија.

Ватикан

Папа Фрањо ненајавено во посета на „Село за Земјата“

На 24 април папа Фрањо ненајавено ја посети манифестацијата  „Село за Земјата“, која се одржа во паркот Вила Боргезе во Рим.

Ватикан

Папата упати честитики за еврејската Пасха

По повод еврејскиот празник Пасха, кој започнува на 22 април навечер и трае до сабота 30 април, папата Фрањо им упати на еврејската заедница во Рим најсрдечни честитики.

Ватикан

Млади ја понесоа енцикликата „Laudato si“ на Северниот пол

Папа Фрањо испрати писмо на група млади Аргентинци во мисија на Северниот пол. Младите со себе носат примерок од енцикликата „Laudato si“,

Ватикан

Папата се сретна со австриските скијачи

Пред Генералната аудиенција во среда 20 април, папата Фрањо во Ватикан ги прими претставниците на на Австрискиот скијачки сојуз.

Ватикан

Конференција за новинарите на враќањето од Лезбос

„Премногу тензично патување“, беа првите зборови на папата Фрањо пред новинарите за време на прес-конференцијата во авионот, на враќање од грчкиот остров Лезбос.

Ватикан

Папа Фрањо ракоположи 11 нови свештеници: „Бидете милосрдни“

Соучесници во Христовата мисија, вршители на Божјите дела, избрани за да бидат слуги на единството по примерот на Христос, Добриот Пастир.

Колумни Размислување

Резиме од најважните делови на Апостолско пимо за семејството на ПапатаAmoris Laetitia (3.дел)

Документ кој ги собра резултатите од синодата за семејството во 2014 и 2015 година е поделен во девет глави во кои опширно се зборува за семејството во светлината на Божјиот