Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Патувањето на Папата во Куба и САД во 10 точки

Безбројни се коментарите со размислувања и толкувања на патувањето на папата Фрањо во Куба и САД за кое многумина веќе кажаа дека е историско. На таа посета, Светиот Отец упати

Ватикан

Дали имаме носталгија за Бог?

Радоста во Господ е наша сила; во Него го наоѓаме својот идентитет – рече Светиот Отец на светата Литургија на 1 октомври во домот Света Марта. Нагласи дека во христијанинот

Ватикан

Папата со новинарите: Градењето ѕидови не е решение

Од злото на сексуална злоупотреба до големиот проблем со бегалците во Европа, од Синодата за семејството до повикот на совеста се прашањата на кои папата Фрањо одговараше на новинарите

Ватикан

Простувањето е Божја радост

Простувањето е Божја радост, милосрдието не е сентиментализам, ниту слабост во смисла немоќ – пишува Светиот Отец во пораката до младите кои се подготвуваат за следниот 31, Светски ден на

Ватикан

Меѓурелигиска средба на Граунд зеро

Папата Фрањо по говорот во Стаклената палата на Обидинетите нации во Њујорк на 25 септември го посети Граунд зеро меморијалното место на терористичкиот напад на 11 септември 2001 година

Свет

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Американците

Папата навистина допре до срцата на Американците – рече патер Федерико Ломбарди коментирајќи го говорот на Светиот Отец одржан во Конгресот на САД.

Ватикан

Папата ги посети Малите сестри на сиромашните

Папата Фрањо на 23 септември 2015 година ненајавено го посети манастирот на Малите сестри на сиромашните. Посетата на Папата на сестрите е очигледен знак на поддршка за нивниот судски потфат

Ватикан

Патер Ломбарди за посетата на Папата на Куба

Пораката на Папата до Кубанците е во тешкотиите да не губат надеж – кажа патер Федерико Ломбарди директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол и на Радио Ватикан.

Ватикан

Папата до посветените лица: Бидете сиромашни и простувајте

На Вечерната молитва и на средбата со кубанските свештеници, монаси, монахињи и семинаристи во катедралата во Хавана, папата Фрањо на 20 септември ги поттикна да бидат „сиромашна Црква“

Ватикан

Папата: Да се служи на кревкоста на другите

Во проповедта на денешната Литургија која во пладневните часови – според нашето време – ја предводеше на плоштадот на Револуцијата во Хавана, Светиот Отец зборуваше за како да се биде