Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Меѓурелигиска средба на Граунд зеро

Папата Фрањо по говорот во Стаклената палата на Обидинетите нации во Њујорк на 25 септември го посети Граунд зеро меморијалното место на терористичкиот напад на 11 септември 2001 година

Свет

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Американците

Папата навистина допре до срцата на Американците – рече патер Федерико Ломбарди коментирајќи го говорот на Светиот Отец одржан во Конгресот на САД.

Ватикан

Папата ги посети Малите сестри на сиромашните

Папата Фрањо на 23 септември 2015 година ненајавено го посети манастирот на Малите сестри на сиромашните. Посетата на Папата на сестрите е очигледен знак на поддршка за нивниот судски потфат

Ватикан

Патер Ломбарди за посетата на Папата на Куба

Пораката на Папата до Кубанците е во тешкотиите да не губат надеж – кажа патер Федерико Ломбарди директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол и на Радио Ватикан.

Ватикан

Папата до посветените лица: Бидете сиромашни и простувајте

На Вечерната молитва и на средбата со кубанските свештеници, монаси, монахињи и семинаристи во катедралата во Хавана, папата Фрањо на 20 септември ги поттикна да бидат „сиромашна Црква“

Ватикан

Папата: Да се служи на кревкоста на другите

Во проповедта на денешната Литургија која во пладневните часови – според нашето време – ја предводеше на плоштадот на Револуцијата во Хавана, Светиот Отец зборуваше за како да се биде

Ватикан

Папата: Треба да научиме да не ги осудуваме другите

За да можеме да бидеме милосрдни кон другите мора да бидеме храбри да се откриваме самите себе – рече Светиот Отец на 11 септември 205 година за време на претпладневна

Ватикан

Исус да се сретне преку сведоштвата на катехистите

За младите да се воодушевуваат за Евангелието во период кога е раширена верска рамнодушност, потребно е Христос да биде видлив во сведочењето

Ватикан

Бенедикт XVI ќе престојува две седмици во Кастел Гандолфо

Папата Фрањо го испрати почесниот папа Бенедикт на неговиот одмор во Кастел Гандолфо и му посака „пријатен престој“ во папската летната рездиенција.

Ватикан

Исусовиот поглед кон мене

Во проповедта на светата Литургија на 22 мај во капелата на домот Света Марта Светиот Отец осврнувајќи се на разговорот помеѓу Исус и Петар, истакна три Исусови погледи на апостолите.