Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Светиот Дух нѐ води во молитвата

На 16 октомври 2016 година Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар го предводеше литургиското славење на кое прогласи седум нови светци на Католичката црква.

Ватикан Вести

Папата Фрањо спомна за жртвите од ураганот Метју

За време на Ангел Господов на 9 октомври 2016 година папата Фрањо ги спомна жртвите од неодамнешниот ураган Метју кој ги погоди Карибите, а посебно Хаити.

Ватикан

Папата повторно упати апел за мир во Сирија

Папата при крајот на Генералната аудиенција на 28 септември 2016 година го повтори својот апел до конфликтните страни за мир во „саканата“ и измачена Сирија

Ватикан

Никој не е исклучен од можноста за Божјото простување

Светиот Отец на Генералната аудиенција во среда 28 септември 2016 година зборуваше за Исусовото откупување и простувањето на крстот и за важноста човекот да се отвори за неговиот повик и

Свет

Мартинез: Неопходно е заедништво засновано на Евангелието

Конгрегацијата за наука на верата упати до епископите писмо со наслов „Црква која се подмладува“, потпишано од папата Фрањо.

Ватикан

Папата повика на молитва за Сеправославниот собор

По молитвата Ангел Господов во недела 19 јуни папата Фрањо потсети дека денес според јулијанскиот календар се слави Педсетница со чија прослава на Крит започна Сеправославниот собор.

Ватикан

Папата: На светот му е потребен Христос

Повикани сме да ја усвоиме Петровата исповед на верата радосно признавајќи дека Исус е Син Божји, вечно Слово на Отецот Кој стана човек заради откупување на човештвото – истакна папата

Свет

Почесниот папа Бенедикт XVI заедно со папата Фрањо ќе го прослави 65 годишниот свештенички јубилеј

Почесниот папа Бенедикт XVI на 28 јуни во Апостолската палата ќе ја прослави во присуство на папата Фрањо 65 годишнина од своето свештеничко ракополагање

Ватикан

Папата: Научното истажување е извор на длабока радост

Светиот Отец на 11 јуни 2016 година ги прими во аудиенција учесниците на летната школа за астрономија која ја организираа исусовците при Ватиканската опсерваторија.

Ватикан

Папата: Да се проучи улогата на жената во Првата Црква

Папата на членовите на Унијата на монашки поглаварки им рече дека би било добро да се формира комисија која ќе го проучи прашањето за ѓакони жени во Црквата.