Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Каде нема единство, Го нема Господовиот Дух

Во пораката по повод 30 години добротворни концерти под наслов „Повик на добрината“ во корист на делувањето на Словенскиот Каритас, папата Фрањо им посака тие иницијативи да ја покажуваат меѓусебната

Ватикан Вести

Папата го прими римскиот лутерански пастор

Во петок 10 јануари, папата Фрањо го прими во приватна посета римскиот лутерански пастор Мајкл Џонас. Поводот на полачасовниот разговор со Светиот Отец беше претстојната Молитвена осмина за единство на

Колумни

Понтификатот на папата Фрањо во 2019 година

Оваа 2019 година за папата Фрањо беше многу интензивна со голем број патувања и лични средби, но со само една цел – да се навести добрата вест за Божјото милосрдие

Ватикан Вести

Папата: Вика во небото употребата на религијата за поттикнување омраза

На 20 декември 2019 година, папата Фрањо го прими во аудиенција Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. На крајот заедно снимија видео порака

Ватикан Вести

Папата до Албанскиот народ: Блиску сум до жртвите, се молам за мртвите

После катехезата на крајот од аудиенцијата, папата Фрањо ја искажа својата блискост до драгиот албански народ кој вчера беше погоден од земјотрес во кој загинаа 26 луѓе и повеќе од

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со младите од Фондацијата Сколас Окурентес

Папата им се заблагодари на младите момчиња  и девојки ангажирани во фондацијата  Сколас Окурентес за нивното сведошво и креативност. Младите му зборуваа на Папата за своите обврски на факултетот,  кои

Ватикан Вести

Папата: Живејте го Евангелието за да бидете со Христос и со слабите луѓе

На 26 септември папата Фрањо прими во аудиенција 400 членови на Заедницата Емануел кој во 1980 година е основана од група луѓе придружувани од исусовецот отец Марио Марафиоти.

Ватикан Вести

Папата го прими српскиот претседател

Папата Фрањо го прими српскиот претседател Александар Вучиќ во Ватикан во четврток, на 12 септември.

Ватикан Вести

Размислување за харизмите и хиерархијата во Црквата

Од 1 до 4 јули во Бирмингем во Англија се одржа 47 средба на Генералните секретари на европските епископски конференции. Во фокусот на средбата е темата за односот помеѓу хиерархиските

Ватикан Вести

Папата на капеланите во апостолатот на море им додели исти овластувања како на мисионерите на милосрдието

Мора да се соочиме со прашањата кои премногу често се плод на човечката алчност. Се работи за трговијата со луѓе, присилната работа, прекршувањето на човековите права и работата на многу