Tag "Палестина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо и Махмуд Абас: Да се промовира човечкото братство во борбата против екстремизмот

Папата Фрањо на 4 ноември 2021 година во аудиенција го прими палестинскиот претседател. Во средиштето на средбата, шеста одржана во Ватикан, беа добрите односи меѓу страните, но и состојбата на

Ватикан Вести

Папата ја повика целата Црква да моли за мир во Светата Земја

Папата Фрањо ги повика црквите ширум светот да се придружат на духовденското бдение што ќе се одржи во црквата Свети Стефан во Ерусалим по поттик на католичките бискупите.

Ватикан Вести

Папата го прими иранскиот министер за надворешни работи и разговараше со турскиот претседател Ердоган

Во понеделникот на 17 мај во Ватикан папата Фрањо го прими иранскиот министер за надворешни работи Јавад Зариф, а во утринските часови телефонски разговараше со турскиот претседател Таип Ердоган.

Вести Свет

Ерусалимско латинскиот патријарх Пицабала: Израелско-палестинското прашање се решава со разговор

Насилството во Израел иако моментално со помал интензитет и понатаму продолжува, но многу е тешко да се предвиди како ќе се развива ситуацијата – рече за Радио Ватикан ерусалимско латинскиот

Ватикан Вести

Папата Фрањо апелираше за мир помеѓу Израелците и Палестинците

Папата Фрањо со голема загриженост го следи насилството во Светата Земја и ги повикува одговорните да ја прекинат вревата на оружјето и да тргнат по патот на мирот, со помош

Вести Свет

Ерусалим: Патријарсите и поглаварите на Црквите апелираат за ставање крај на насилството

Поради насилството кое продолжува да ескалира во Ерусалим, патријарсите и поглаварите на Црквите во Светиот град апелираат за интервенција од страна на Меѓународната заедница.

Вести Свет

Се повеќе туристи и ходочасници ја посетуваат Светата Земја

Сè повеќе туристи и ходочасници одлучуваат да ја посетат Светата Земја, во 2019 година имаше еден милион посетители повеќе од претходната година. Овој избор е голема утеха зa христијаните кои

Ватикан Вести

Папата повика на „Минута за мир“

Каде и да се наоѓате и било што да работите, потребно е на 8 јуни во 13.00 часот да запрете на една минута и да молиме ѕа основиот дар за

Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција палестинскиот претседател Абаз

На 14 јануари 2017 година папата Фрањо го прими во аудиенција претседателот на палестинската

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас

Обновување на преговорите и изнаоѓање на „храбри одлуки“ за мирот со поддршка на меѓународната заедница, беше желбата на Папата упатена до палестинскиот претседател Махмуд Абас, кого го прими на 16