Tag "Пакистан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата изрази близина со жртвите од поплавите во Пакистан

Пред молитвата Ангел Господов во Аквила, папата Фрањо изрази близина до жртвите од поплавите во Пакистан, и се молеше за Украина и за сите народи кои патат од војна.

Ватикан Вести

Папата: Хуманитарната поддршка и чувството за братство не смеат да се засноваат на географијата

Папата Фрањо прими нови нерезидентни амбасадори во Светиот Престол од Пакистан, Обединетите Арапски Емирати, Бурунди и Катар и ги охрабри државите да не губат надеж во свет исполнет со човечко

Вести Свет

Црквата во Пакистан ја прогласи 2020 година за „Година на младите“

Црквата во Пакистан верува дека младите се одговорни за промените во општеството и дека можат да имаат одлучувачка улога во нацијата

Вести Свет

Почина пакистанската Мајка на лепрозните

Сестра Рут Фау, меѓународно позната германска лекарка и монахиња, која својот живот го посвети на борба

Ватикан

Самоубиствен напад во Квета. Сочувство од Светиот Отец

Најмалку 67 луѓе се убиени и повеќе од 100 се повредени во бомбашкиот самоубиствен напад во болница во градот Квета, во Пакистан.

Ватикан

Папата Фрањо го осуди нападот во Пакистан

Папата Фрањо во својот наговор на 28 март упати апел за заштита на верските малцинства во Пакистан по трагичниот терористички напад и истакна дека хоризонтот на Воскресението

Свет

Пакистан: Се киднапираат христијанки и хиндуистки

Случаите на киднапирање девојки од сопствениот дом, кои припаѓаат на верско малцинство за потоа да се присилени на преминување на ислам и мажење, се типични за Пакистан,

Ватикан

Папата испрати сочувство за жртвите во Пакистан и Авганистан

Папата Фрањо преку својот државен секретар, кардинал Пиетро Паролин испрати телеграма со сочувство до апостолскиот нунциј во Пакистан по повод силниот земјотрес во таа земја

Свет

Осудената на смрт Асија Биби е во тешка состојба

Состојбата на Асија Биби е „тешка, бидејќи од ден на ден станува психички сè повеќе нестабилна”. Ова го соопшти Ксавиер Патрас Вилијамс, претседател на организацијата за заштита на правата на

Ватикан

Прогонетите христијани – колективен неуспех на ОН

Во петокот, на 17 април, во Њујорк во организација на Обединетите Нации, беше одржана конференција на темата: „Прогонството на христијаните на светско ниво