Tag "Ватикан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Од недела повторно пладневна молитва со Папата на ватиканскиот плоштад

Од недела 18 април 2021 година папата Фрањо повторно ќе моли Царице небесна со поклониците на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Ватикан Вести

Медитациите за Крстниот пат со Папата оваа година ги подготвија деца

Извидници од местото Фолињо во Умбрија и првопричесниците и миропомазаници од Римската парохија Свети угандански маченици ги напишаа медитациите за 14 постојки на Крстниот пат со папата Фрањо.

Ватикан Вести

Велигден во Ватикан повторно со ограничувања заради пандемијата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 23 март ја објави програмата за велигденските славења во Ватикан со ограничувањата кои ги налагаат епидемиолошките мерки во борбата против пандемијата со коронавирусот.

Ватикан Вести

Ватикан: Именувана секретарка на Папската библиска комисија и советник на Дикастеријата за комуникација

Папата Фрањо именуваше секретарка на Папската библиска комисија и советник во Дикастеријата за комуникација, објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до вработените во Светиот Престол: Вие сте најскапоценото нешто

За време на пандемијата на коронавирусот, никој нема да ја загуби работата во Ватикан, рече папата Фрањо во понеделник, на 21 декември 2020 година, честитајќи им го Божиќ на околу

Ватикан Вести

Во јануари во Ватикан започнува вакцинацијата против коронавирусот

Доктор Арканџели објасни дека Ватикан се одлучил за вакцината Фајзер затоа што во моментов е во процес на добивање одобрение од американските и европските здравствени власти.

Uncategorized

Божиќната пештера во Ватикан оваа година ќе биде од Босна и Херцеговина

Претседателството на Босна и Херцеговина на седницата одржана на 10 јуни 2020 година прифати да биде донатор на божиќната пештера која ќе биде поставена на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Во Ватикан нема веќе заболени од Ковид-19

Во неделата 7 јуни утрото во Ватикан по проверката и последната заболена личност беше негативна на Ковид-19.

Ватикан Вести

Базиликата Свети Петар повторно отворена за верниците

По 68 дена, односно по скоро десет недели вратата на базиликата Свети Петар во Ватикан повторно е отворена и првите верници на 18 мај влегоа и учествуваа на светата Литургија

Ватикан Вести

 Ватикан од 4 мај постепено ги олеснува мерките

Од 4 мај Светиот Престол постепено ќе ги ублажи мерките и ќе започне да  воспоставува нормално извршување на работа на работните места. Здравствените мерки за спречување на заразата со корона