Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во Абу Даби: Мирот умира кога ќе се одвои од правдата

Признавање на истите права на секое човечко битие, значи да се слави името Божјо

Ватикан Вести

Папата разговараше со членовите на Муслиманскиот совет на старешини

По официјалниот пречек во Абу Даби, папата Фрањо се упати во џамијата шеик Зајед, една од најголемите во светот, каде имаше приватен разговор со муслиманските старешини Средбата не беше отворена

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја започна историската посета на Обединетите Арапски Емирати

Под мотото „Дај да станам средство на твојот мир“, дел од молитвата која свети Фрањо Аисшки пред осум века ја искажа за време на посетата на египетскиот султан Малик ал

Ватикан Вести

Папата од Талин: Благосостојбата не секогаш е знак за добар живот

Нема полошо отуѓување од чувството да немате корени и да не припаѓате на никој

Ватикан Вести

Конференција за печат на Папата на летот од Перу кон Рим

Верата на луѓето? Неверојатна – рече папата Фрањо за време на конференцијата за печат одржана во авионот

Ватикан Вести

Папата Фрањо замина од Бангладеш

На 2 декември 2017 година, околу 17.00 часот според локално време,

Ватикан Вести

Папата ќе патува за Колумбија

На 6 септември 2017 година папата Фрањо ќе отпатува на апостолско патување во Колумбија

Ватикан Вести

Папата заминува на Апостолско патување во Фатима

Папата Фрањо попладне на 12 мај 2017 година заминува на Апостолско патување во Фатима,

Ватикан Вести

Грег Бурке за посетата на Папата во Фатима

„Со Марија, поклоничка на верата и мирот” гласи мотото на Апостолска посета на папата Фрањо

Ватикан Вести

Светиот Отец пристигна во Египет

Светиот Отец во петок 28 април 2017 година пристигна во Египет како поклоник на мирот.