Tag "Алепо"

Врати се на почетна
Вести Свет

Три проекти како божиќен подарок за христијаните во Алепо

Три проекти како божиќен подарок за христијанската заедница во Алепо. Таква кампања започна Папската фондација „Помош на Црквата во потреба.“

Вера Сведоштва

Фра Ибрахим се врати во Алепо за да биде со својот народ

„Црквата е Мајка која се грижи за човечките потреби не само со побожни зборови

Вести Свет

Писмо до Папата од католичка парохија од Алепо

Парохијата Свети Фрањо од сирискиот град Алепо испрати писмо до папата Фрањо во пресрет

Вести Свет

Епископот на Алепо за средбата на Папата со Лутераните

Халдејскиот епископ на Алепо монс. Антоан Аудо говореше на екуменската средба во градот Малме, а потоа во разговор за Радио Ватикан се осврна на значењето на средбата

Вести Свет

Сириските деца и млади потпишаа апел за мир во Сирија

Повеќе од стотина деца и млади од Алепо – христијани и муслимани – се собраа минатиот четврток со молитва и песна да побараат мирот да се врати во Сирија.

Свет

Кармелитките нема да ги напуштат луѓето во нивното страдање

Босоногите кармелитки одлучија да останат во манастирот во Алепо и покрај постојаното бомбардирање од страна на руските и сириските сили. „Бомбите паѓаат насекаде околу нас, но ние нема да ги

Свет

Алепо: Христијани делат храна на најсиромашните муслимани за Рамазан

Секој ден од почетокот на светиот месец за муслиманите Рамазан, посветен на молитвата и постот, Сиро-православната архипископија во Алепо

Свет

Порака на епископите од сирискиот град Алепо

„Ние сме деца на Воскресението, синови на надежта и цврсто веруваме дека нашето страдање нема да биде залудно, се вели во велигденската пораката на католичките епископи од Алепо упатена до

Свет

Во Алепо останале само најсиромашните христијански семејства

„Во Алепо останале само најсиромашните христијански семејства, бидејќи немаат можност да ја напуштат земјата. Малата помош не може да ги задоволи потребите на нашите браќа и сестри“.

Свет

Апел на христијанските Цркви во Алепо: Запрете го страдањето и насилството

Запрете го страдањето и насилството – тоа е апелот на Своетот на христијанските поглавари од Алепо, кои од меѓународната заедница бараат во сирискиот град да се стави крај на човечката