Tag "Ад лимина"

Врати се на почетна
Вести Свет

Папата до виетнамските епископи: Евангелизирајте радосно

На 5 март 2018 година, во Ватикан Светиот Отец ги прими виетнамските епископи по повод нивната посета „ad limina.“

Ватикан Вести

Папата до епископите од Руската федерација: Бидете со народот

Папата Фрањо ги прими во аудиенција во Ватикан католичките бискупи од Руската Федерација, кои овие денови се во Рим по повод својата редовна посета „Аd limina“.

Ватикан Вести

Папата ги прими епископите од Перу

Предизвиците на Црквата во Перу беа во фокусот на средбата на папата Фрањо со епископите

Ватикан Вести

Канадските бискупи кај папата Фрањо

На 27 март 2017 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Бискупската конференција на Западна Канада, по повод нивната посета „Ад Лимина“. Бројните се општествените предизвици и пасторални

Вести Македонија

Заветен ден: На поклонение верниците од Струмица и Нова Маала

Во недела 5 февруари 2017 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, се служеше света Миса

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше во базиликата Свети Павле во Рим

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Макеоднија, монс. д-р Киро Стојанов ја превдодеше свечената

Вести Македонија

Членовите на Меѓународната епископска конференција „Свети Кирил и Методиј“ на Ад Лимина посета во Рим

Од 30 јануари до 4 февруари 2017 година членовите на Меѓународната епископска конференција „Свети

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на посета „Ad limina apostolorum“ во Рим

Скопскиот бискуп и апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов кој е член на Меѓународната бискупска

Ватикан

Црквата е повикана да ги прифати бегалците со дух на љубовта

На 12.ноември Папата ги прими словачките епископи, по повод нивната посета на Ад лимина и им порача дека Црквата е повикана да ги прифати бегалците

Ватикан

Исус да се сретне преку сведоштвата на катехистите

За младите да се воодушевуваат за Евангелието во период кога е раширена верска рамнодушност, потребно е Христос да биде видлив во сведочењето