Tag "абортус"

Врати се на почетна
Вести Свет

Ова е трагедијата на абортусот

Овој  цртеж минатата седмица се проширил на социјалните мрежи, пишува ChurchPOP. Прикажува дете во утробата како очајнички се држи за јаже, кое е споено со срцето на мајката

Колумни

Изјави на Папата за кои молчат многу медиуми

Може да се направи цела рубрика со изјави на папата Фрањо, кој се крик за вистината, спротивно од она што масовните медимуи го пласираат во светот како реторика

Вести Свет

Полските бискупи побараа забрана за еугеничкиот абортус

Моралните вредности мора да бидат темел на законите“, рече бискупот на Радом,

Вера Семејство

Порака на папата Иван Павле II до жените кои извршиле абортус

Покрај мајката, за смртта на уште нероденото дете, често пати одлучуваат и други лица.

Вера Сведоштва

Провокација: Слободен абортус – и за Марија! Еве што одговорил свештеникот

Откако анонимен сторител на влезот од парохиската куќа „Свети архангел Михаил и света Рита“ во Милано

Ватикан Вести

Папата: Абортусот е злосторство, апсолутно зло!

Минатата недела организацијата „Млади за живот“ ја започна својата овогодинешна

Вести Свет

Пакетот за репродуктивното здравје не може да вклучува абортус

Светиот Престол потврдува дека терминот род се однесува исклучиво на идентитетот и биолошката

Ватикан Вести

Папата на Твитер пишува за правото на живот

 на светото богатство на секој човечки живот, од зачнувањето сѐ до крајот, е најдобриот пат

Размислување Сведоштва Свет

Мајка Тереза за абортусот

„За мене народите кои го легализираа абортусот се најсиромашни земји. Тие се плашат од малите, тие се плашат од неродените. И детето мора да умре,