Uncategorized

Врати се на почетна
Uncategorized

Во Струмица прославен Вториот светски ден на баби, дедовци и стари лица

По повод Вториот светски ден на баби, дедовци и стари лица, во недела 24 јули 2022 година, во парохиската црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица се служеше света

Uncategorized

Вториот Светски ден на бабите и дедовците и старите лица ќе се одбележи на 24 јули

„Во староста ќе бидат плодни“, е темата на Вториот светски ден на бабите, дедовците и старите лица, кој годинава се одбележува на 24 јули. Кардиналот Анџело Де Донатис ќе ја

Uncategorized

Средба на бискупот Стојанов со с. Јозеф, генерална настојателка на Сестрите Мисионерки на љубовта – Сестрите на св. Мајка Тереза

На 11 јуни 2022 година во бискупската резиденција на Водно Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, ја прими сестра Јозеф, генерална настојателка на сестрите Мисионерки

Uncategorized

Во Скопје завршија духовните вежби за свештениците

Со света Литургија и и химната Тебе Боже Те фалиме, на 4 мај 2022 година во Скопје завршија духовните вежби за свештениците од Скопска бискупија и Струмичко – скопската епархија.

Uncategorized Вести Македонија

Промоција на монографијата „Историска посета на Светиот Отец“ и Зборникот „Католичката црква во Македонија низ историјата“

Во четврток 5 мај 2022 година, во пресрет на третата годишнината од посетата на папата Фрањо на Македонија, во организација на Скопска бискупија и Комисијата за односи со верските заедници

Uncategorized

Папата Фрањо ќе ја предводи светата Литургија по повод 400 годишнината од канонизацијата на свети Игнатиј Лојолски

На 12 март Светиот Отец ќе ја предводи светата Литургија по повод 400 годишнината од канонизацијата на светите Игнатиј Лојолски и Фрањо Ксавиер во римската црква Il Gesù. Двајцата светци

Uncategorized

На третиот ден од Божиќ епископот Стојанов служеше во Гевгелија

На третиот ден од Божиќ, 9 јануари 2022 година, кога Црквата го слави светиот архиѓакон и првомаченик Стефан и Неделата по Божиќ, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс.

Uncategorized

Најава: Молебен пред статуата на Пресвета Богородица во Струмица

Во понеделник 31 мај 2021 година со почеток во 20.00 часот парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица и Радио Марија ве повикуваат да се придружите на молебенот до

Uncategorized

Бискупот Стојанов служеше света Литургија во Петралинци

На празникот Свети Кирил и Методиј, 24 мај 2021 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во паохиската црква „Свети Кирил и

Uncategorized

Благодарствена света Литургија по повод две години од посетата на папата Фрањо во Македонија

По повод втората годишнина од посетата на папата Фрањо на Македонија на 7 мај 2021 година со почеток во 18.00 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро