Tag "Фатима"

Врати се на почетна
Вести Сведоштва Свет

Се случи чудо во Фатима: Девојка тврди дека ѝ се повратил видот

„Ги отворив очите и можев совршено да гледам“; Ова се зборовите на Химена, 16-годишна Шпанка која тврди дека на чудесен начин ѝ е повратен видот откако примила Света Причест во

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги довери на Богородица ходочасниците на Светскиот ден на млади

Во пресрет на своето Апостолско патување во Португалија, папата Фрањо се помоли во римската базилика Света Марија Велика и ја довери својата посета и учесниците на Светскиот ден на младите

Ватикан Вести

Папата ќе се помоли во Фатима за мир во Украина и светот

Посетата на светилиштето во Фатима е додадено во програмата на Апостолското патување по повод Светскиот ден на млади, бидејќи папата Фрањо сака на посебен начин да се помоли на Богородица

Ватикан Вести

Сестра Луција е прогласена за преподобна

Сестра Луција е прогласена за преподобна Папата Фрањо одобри декрети за признавање на херојските крепости на пет Божји слуги, меѓу кои и сестра Луција де Хуесус Роса дос Сантос, една

Ватикан Вести

Во август,Папата ќе отпатува во Лисабон и Фатима за Светскиот ден на млади

Прифаќајќи ја поканата на граѓанските и црковните власти на Португалија, папата Фрањо ќе отпатува во Лисабон и Фатима во август за да учествува на Светскиот ден на млади.

Ватикан Вести

Папата се противи на насилството во Шри Ланка: Нека се чуе плачот на народот

На крајот од Генералната аудиенција, Папата упати зборови до младите од Шри Ланка, кои направија нивниот глас да се слушне за социјалните и економските проблеми во таа азиска земја. Сите

Ватикан Вести

Папата ги повика бискупите да му се придружат во посветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија

Папата ги повика бискупите во светот да му се придружат во посветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија. Светиот Отец посветувањето ќе го изврши на 25 март

Ватикан Вести

Папата ќе ги посвети Русија и Украина на Безгрешното срце на Марија

Папата Фрањо ќе ги посвети Русија и Украина на Безгрешното срце на Марија. Во истиот ден Папскиот пратеник кардинал Крајевски ќе го направи истото во Фатима.

Вести Свет

Тројца кардинали ќе ги предводат меѓународните ходочастија во Фатима

Големите меѓународни ходочастија во португалското светилиште Мајка Божја Фатимска ќе ги предводат во мај, август и октомври кардиналите Хозе Толентино де Мендонка, Жан-Клод Холерих и Серхио да Роча.

Ватикан Вести

Папата го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција

На 8 јануари, папата Фрањо го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција, предводена од претседателот, бискупот во Сетубал, Хозе Орнелас Карваљо (67), поранешен генерал на Исусовците, кој ова лето