Tag "утеха"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Утехата не е забава, туку мир Господов

Утехата не е забава, туку мир Господов – истакна папата Фрањо на светата Литургија

Вера Сведоштва

Свети Јоаким и света Ана

Денешната Евхаристиска Слава ни нуди можност да го искусиме блаженството на оние кои

Вера Духовност

Успение на Пресвета Богородица

Празникот на Успението на Пресвета Богородица нè повикува да ги подигнеме нашите очи,

Ватикан Вести

Папата: Вистинската утеха секогаш го вклучува другиот

Утехата е Божји дар и служење на другите: никој не може себе да се утешува независно од другите,

Ватикан

Папата: Големината на човекот е во „маленкоста“ пред Бог

Светиот Отец во Тбилиси на 1 октомври 2016 година служеше света Литургија пред околу 6.500 верници на стадионот Месхи. Ја пренесуваме неговата проповед во целост:

Ватикан

Папата: Народите да ги отворат срцата и вратите за мигрантите

Народите и владите да го отворат срцето и вратите за мигрантите. Тоа беше апелот на папата Фрањо, упатен за време на Генералната аудиенција,