Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитвата на папата Фрањо за милост и сочувство со украинскиот народ

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо, споменувајќи дека пред точно дваесет години, свети Иван Павле II. во Краков го изрече Чинот на посветување на светот на Божјото милосрдие, побара од

Ватикан Вести

Папата разговараше телефонски со украинскиот претседател

Папата Фрањо телефонски разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој му се заблагодари на Папата за неговите постојани молитви додека нацијата трпи постојана агресија.

Ватикан Вести

Близина на Папата со украинскиот народ и со жртвите од пожарот во Куба

На крајот од Генералната аудиенција папата Фрањо ги насочи своите мисли кон украинскиот народ и повика на молитва за многубројните мигранти. Исто така, ја изрази својата близина со погодените од

Ватикан Вести

Папата за Украина: Договорот за бродовите е првиот чекор кон мирот

Во неделата, 7 август 2022 година по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го поздрави успешното спроведување на договорот меѓу Русија и Украина, со посредство на Турција и Обединетите нации, со

Вести Свет

На Младифест се собираат Бројаници за Украина

„Бројаницата е најсилното оружје против злото. Вашата Бројаница ќе биде испратена во Украина, во рацете на оние кои ја чекаат, кои поминуваат низ страв и губат надеж. Бројаницата ќе им

Ватикан Вести

Папата повторно повика на преговори за мир во Украина

На крајот од молитвата Ангел Господов на 31 јули 2022 година Папата се заблагодари на сите кои придонеоса за „покајничкото ходочастие“ во Канада, а потоа повика на преговори за мир

Ватикан Вести

Монсињор Галагер: Да се одржи надежта за преговори во Украина

Во интервју за списанието „Америка“, секретарот за односи со земјите и меѓународните организации се осврна на конфликтот во Украина, охрабрувајќи ја меѓународната заедница на дијалог и враќање на мирот. Папата

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Апел за Шри Ланка, Украина и патувањето во Канада

Во пладневно обраќање Папата апелираше за мирно решение на кризата во Шри Ланка и ја изрази својата близина со украинскиот народ. Тој ја спомена вчерашната беатификација на Исусовецот отец Јенинген

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Не би ја исклучил можноста Папата да го посети Киев во август

Секретарот за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Галагер, за дневникот на Првата програма на италијанската радио телевизија изјави дека папата Фрањо е убеден дека неговата посета на Украина

Ватикан Вести

Светиот Престол на конференција за обнова на Украина во Лугано

Надбискупот Вачовски, потсекретар за односи со држави и меѓународни организации, на конференцијата во Лугано ја пренесе молитвата на Папата за мирна иднина во Украина, повикувајќи на посветеност на обновата на