Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Крајевски во Украина

Папскиот делител на милостина повторно отпатува во Украина во уште една хуманитарна мисија, но и да отвори куќа за грижа на жени и деца. Кардиналот е длабоко потресен од нападот

Ватикан Вести

Папата: Одам во Марсеј за да ги промовирам патиштата на мирот и интеграцијата

Во својот пладневен говор, по молитвата Ангел Господов во недела 17 септември 2023 година, папата Фрањо ја спомена претстојната посета на францускиот град Марсеј по повод завршувањето на Медитеранските средби,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Украина доживува мачеништво за кое не се зборува доволно

Папата Фрањо во среда 6 септември 2023 година се сретна со источно – католичките епископи од Украина, кои деновиве во Рим се собрани на архиерејски синод, а во разговорот со

Ватикан Вести

Страдањата на Украина и патувањето во Монголија

Папата повторно потсети на страдањата на Украина и повика на молитва за неговото Апостолско патување во Монголија

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите од пожарот во Грција и за страдањата на Украинците

По молитвата Ангел Господов во недела 27 август 2023 година, Светиот Отец конкретно спомна две земји: едната уништена од пожари, а другата од војна. Потсетувајќи се на денешниот спомен ден

Ватикан Вести

Папата: Да молиме за Украинците кои толку многу страдаат; војната е сурова

На крајот од Генералната аудиенција во среда 23 август 2023 година, папата Фрањо повторно ги посвети своите мисли на напатената Украина; ги спомна бројните смртни случаи поради конфликтот, како и

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за мир: Бучавата од оружјето ги задушува обидите од обидите за дијалог

На празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо, вторник 15 август 2023 година Папата повторно зборуваше за Украина и војните кои го растргнуваат светот, барајќи од верниците во поздравите по

Ватикан Вести

Папата потсети на жртвите од пожарот на Мауи и се помоли за мир во Камерун

По неделната молитва Ангел Господов, папата Фрањо потсети на жртвите од пожарите што го опустошија островот Мауи на Хаваите. Тој, исто така молеше за дијалог и мир во западно-централноафриканската држава

Ватикан Вести

Папата: Да ја довериме Украина под застапништво на Едит Штајн

На крајот од Генералната аудиенција, папата Фрањо повика застапништво од Света Тереза Бенедикта од Крстот, сопатрон на Европа, за населението на Украина, кое многу страда: „Нејзиното сведоштво нека поттикне ангажирање

Ватикан Вести

Папата Фрањо приватно се сретна со млади украински ходочасници

Папата Фрањо во четвртокот наутро, на 3 август, приватно се сретна со група од 15 украински ходочасници, изразувајќи ја својата молитвена близина со нив. На светата Литургија Папата се помоли