Tag "телеграма со сочувство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Сочувство од Папата за смртта на кардиналот Обеса Ривера

Телеграма од папата Фрањо по повод смртта на кардиналот Сергиј Обеса Ривера, архиепископот на Ксалапа (Мексико), кој почина на 11 август на 87 годишна возраст Папата Фрањо испрати телеграма со

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата заради жртвите во Иран

Папата изрази жалост заради загубата на човечки животи предизвикани од поплавите во разните делови на Иран.

Ватикан Вести

Папата силно го осуди нападот во Стразбур

Божји благослов за жртвите, за оние кои им помагаат и на целиот француски народ.

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за потонатиот траект во Танзација

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство заради жртвите од потонатиот траект на езерото Викторија во Танзанија во близина на островот Укара.

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Папуа Нова Гвинеја

Папата Фрањо со голема тага ја прими веста за трагичната загуба на човечките животи во земјотресот кој го погоди Папуа Нова Гвинеја – е истакнато во телеграмата со сочувство која

Ватикан Вести

Папата: Длабоко сум нажален од веста за трагичното пукање во Флорида

Во телеграмата до архиепископот на Мајами, монс. Томас Венски, папата Фрањо ја изразува „својата духовна близина до сите оние кои се погодени од трагичното пукање“ во гимназијата “Маџори Стоунман Даглас“

Ватикан Вести

Папата жали за жртвите од сообраќајната несреќа во Перу

Папата Фрањо испрати телеграма со соучувство по повод веста за сообраќајната несреќа во Перу

Ватикан Вести

Почина првиот нунциј во Светата Земја

Папата Фрањо го изрази своето сочувство за кардинал Андреј Кордеро Ланца ди Монтеземола,

Ватикан Вести

Папата испрати телеграма со сочувство за Ирак и Иран

Светиот Отец упати телеграма со сочувство до ирачкиот и иранскиот народ, изразувајќи ја својата длабока болка заради силниот земјотрес кој ги погоди двете земји.

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за жртвите во Тексас

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за масакарот кој минатата недела