Tag "Секирник"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Средба на деца во организација на Движењето на Фоколарите

Во сабота, 4 јуни 2022 година, во парохискиот центар во Секирник се одржа средба на деца во организација на Движењето на Фоколарите. Средбата е дел од глобалната иницијатива Global meeting

Вести Македонија

Секирник: Духовна обнова за сопругите на свештениците од Струмичко-скопската епархија

Во сабота 11 декември 2021 година во парохиската црква „Свети Никола“ во Секирник се одржа духовна обнова за сопругите на свештениците од Струмичко-скопската епархија. 

Вести Македонија

Секирник: Духовна обнова за свештеници

Во четврток 22 април 2021 година во просториите на парохијата „Свети Никола Чудотворец“ во Секирник, а во пресрет на Страсната седмица и празникот Воскресение Христово се одржа духовна обнова за

Вести Македонија

Прославен патрониот празник „Свети Никола“ во Секирник

На 19 декември 2019 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литругија во Секирник по повод патрониот празник на парохиската Црква

Вести Македонија

Најава: Свечена архиерејска Литургија во Секирник по повод патрониот празник свети Никола Чудотворец

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во четврток 19 декември 2019 година со почеток во 10.30 часот, на празникот Свети Никола, ќе служи света архиерејска

Вести Македонија

Секирник: Духовна обнова за свештеници

Во вторник 18 јуни  2019 година во просториите на парохијата „Свети Никола“ во Секирник се одржа духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија, на која присустуваше и Н.В.П.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Секирник

На 19 декември.2018 година со свечена света архиерејска Литургија беше прославен патрониот празник на црквата „Свети Никола“ во Секирник.

Вести Македонија

Најава: Света архиерејска Литургија во Секирник по повод патрониот празник на црквата

По повод патрониот празник на парохијата „Свети Никола“ – Секирник, на 19 декември 2018 година со почеток во 10.30 часот во парохиската црква ќе се служи свечена света архиерејска Литургија

Вести Македонија

Поклоничко патување на верниците од Секирник за Охрид

На 5 oктомври 2018 година група верници од Секирник заедно со парохот отец Ѓорги Динов се упатија на поклоненичко патување за Охрид преку Битола.

Вера Сведоштва

Отец Јосиф: Апостол меѓу македонското население

Tема на оваа статија е „Отец Јосиф: Апостол меѓу македонското население“. Многу е важно да се знае дека отец Јосиф Алоати делувал и живеел помеѓу нашите претци.