Tag "светост"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Струмица: Holywin – светоста победува

На 31 октомври 2018 година во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ се одржа молитвено бдение, насловено „Holywin – светоста победува“.

Ватикан Вести

Папата: Да не се враќаме на шемите на светот, кои ни ја одземаат слободата

Во моментите на искушение да не се враќаме на шемите на светот кои ни ја одземаат слободата. Наместо тоа потребно е да останеме на патот кон светоста – истакна папата

Ватикан Вести

Папата: Сите сме повикани на светост

Папата Фрањо во пладневниот наговор кој го одржа на 20 мај 2018 година, на плоштадот Свети Петар повтори дека сите сме повикани на светост.

Ватикан Вести

Папата: Христијанската љубов се раѓа од средбата со Исус

Христијанската љубов не се раѓа од идеологија, туку од средбата со Исус – истакна папата Фрањо за време на пладневниот наговор на плоштадот Свети Петар, на 29 април 2018 година.

Ватикан Вести

Сите сме повикани да бидеме свети живеејќи во љубов

Папата продолжи да споделува со своите следбеници на Твитер кратки поттици од својот нов апостолски поттик „Gaudete et exsultate – Радувајте се и воскликнете.“

Ватикан Вести

Во понеделник Папата ќе го објави свој нов апостолски поттик

Папата Фрањо во понеделник на 9 април ќе го објави новиот апостолски поттик „Gaudete et Exsultate – Радувајте се и воскликнете“ во кој размислува за повикот на светост во денешното

Вера Сведоштва

Празник на Сите Светци

Денес Црквата во еден единствен празник го слави споменденот на сите светци, познати и непознати

Ватикан

Папата: Светоста не може да се купи ниту да се продаде

Треба непорочно да се оди во Божјото присуство – поттикна папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 24 мај 2016 година. За да се оди по патот на светоста,

Свет

Католички самурај и маченик чекор поблиску до светост

Светиот Отец го одобри декретот за мачеништво на јапонскиот самурај од 16 век кој починал затоа што не сакал да се откаже од својата католичка вера.

Колумни Размислување Свет

Сите сме повикани на светост

Млакоста многу ретко се спомнува, најверојатно затоа што на сите така им е полесно. Полесно е да не се зборува за нешто за кое се чувствувамо виновни, заради кое што