Tag "Свети Петар и Павле"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Само слободната Црква е веродостојна

Во базиликата Свети Петар на празникот на првоапостолите Петар и Павле, 29 јуни 2021 година, Папата Фрањо служеше света Литургија и ги благослови палиумите, кои ги подели на новите надбискупи,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Премногу приказни, премалку сведочење

На Исус не му требаат обожаватели, туку сведоци, порача папата Фрањо во обраќањето пред молитвата Ангел Господов на празникот свети Петар и Павле, 29 јуни 2021 година.

Ватикан Вести

Да ги отстраниме старите предрасуди и да гo надминеме штетнoто ривалство

Во пресрет на празникот Свети Петар и Павле, папата Фрањо во аудиенција ја прими делегацијата на Вселенската цариградска патријаршија, предводена од митрополитот Емануел. КОВИД е зло, рече Папата, но и

Вести Македонија

Во Гевгелија прославен патрониот празникот

Со Света архиерејска Литургија предводена од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов со сослужение на о. Тома Ангелов и парохот о. Димитар Ташев во петок 12 јули 2019 година свечено беше

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во обновената црква свети Петар и Павле – Гевгелија

Со света архиерејска Литургија предводена од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов во среда 12 јули во црквата Свети Петар и Павле во Гевгелија е прославен патрониот празник. Во проповедта епископот

Вести Македонија

Неоерејска Литургија во Богданци и Гевгелија

Во парохиската црква „Свв. Петар и Павле“ – Гевгелија, во недела 6 ноември неорејот о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Димитар Ташев служеше света Литургија,

Ватикан

Папата ја прими делегацијатана Вселенската патријаршија: Божјото милосрдие нѐ обединува

„Чествувајќи го празникот на Апостолите, ние го обновуваме споменот на простувањето и благодатта на светите патрони на Рим, Петар и Павле,

Македонија

Гевгелија: Прославен патрониот празник

Со света архиерејска Литургија предводена од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов и во сослужение на о .Димитар Ташев и о. Тома Ангелов во недела 12 јули во преполнетата црква Свети

Ватикан

Римската Црква е основана врз крвта на светите Петар и Павле

По Литургијата на празникот свети Петар и Павле, Папата од прозорецот на Апостолската палата ја предводеше молитвата Ангел Господов и ги повика верниците

Ватикан

Папата оддаде почит за храброста на апостолите Петар и Павле

„Денес Црквата има потреба од учители на верата, молитвата и христијанско сведоштво“.Со овие зборови папата Фрањо им ги положи светите палиуми на рамениците на 46 нови архиепископи митрополити од целиот