Tag "Света Бројаница"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на заедничка Света Бројаница во мај против коронавирусот

Папата Фрањо ги повика католиците од целиот свет на заедничка молитва на Светата Бројаница во месец мај против пандемијата на короноавирусот, објави  во сабота 25 април Канцеларијата за печат на

Uncategorized

Света Бројаница со епископот Стојанов на Радио Марија

Вечерва, четврток 19 март 2020 година во 21.00 часот на Радио Марија ќе се моли Света Бројаница со Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов.

Ватикан Вести

Папата се приклучи на молитвената иницијатива на италијанските епископи

Папата Фрањо се приклучи на повикот на италијанските бискупи и верници на молењето Света Бројаница во четврток 19 март во 21.00 часот.

Вести Македонија

Молитвена иницијатива: Богородица во мојот дом

На 1 Октомври 2019 година, во месецот посветен на Пресвета Богородица и Светата Бројаница во парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица започна иницијативата „Богородица во мојот дом“.

Вести Македонија

Молитвени накани за Светата Бројаница во парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово

Парохијата „Свети пророк Илија“ од Радово во рамки на Октомвриската побожност – Месецот на Светата Бројаница објави седмичен распоред со наканите за молењето на Светата Бројаница.

Вести Македонија

Петралинци: „24 часа во заедништво со Пресвета Богородица“

Под мотото „24 часа во заедништво со Пресвета Богородица“ семејствата од парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Петралинци, молеа света Бројаница секој ден во текот на месец октомври, предавајќи ја

Ватикан Вести

Папата повторно ги повика верниците да молат Бројаница

Во средата на 10 октомври 2018 година, на крајот од Генералната аудиенција, папата Фрањо го повтори својот повик до верниците во текот на богородичниот месец октомври да молат Бројаница.