Tag "пустина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Желбата за моќ нѐ прави робови

Во своето пладневно обраќање во Првата недела од Великиот пост, папата Фрањо се осврна на пасус од Евангелието што зборува за искушението на Исус во пустината; ѓаволот понекогаш се прикажува

Вера Сведоштва

Свети Антониј Велики

Денес Црквата го празнува свети Антониј Велики, монах, кој уште во својата рана младост се посветил

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христијанскиот живот е борба против злиот

„Целото Христово служење, во многуте објави, е борба против злото“. Ова го истакна папата Фрањо за време на говорот пред молитвата Ангел Господов на 21 февруари 2021 година, потсетувајќи на

Вера Сведоштва

Како Сатаната го искушувал свети Антониј Пустиник

Преку нашите молитви, постот и верата во Христос демоните веднаш паѓаат. Но, тие и ако паѓаат, не мируваат. Повторно се приближуваат, итро и лажливо, поставувајќи други замки.

Вера Духовност

Вревата на светот и пораката од пустината

Пустината е средба најпрво со себе и со своето сопствено јас.

Вера Духовност

Велики пост: Откривај ја љубовта

Духот го одведува Исуса во пустината. Кога се чувствуваш осамено и во потреба, а нема никој кој би можел

Вера Сведоштва

Свети Иван Крстител

Денес, денот по Богојавленије, Црквата го посвети на свети Иван Крстител, бидејќи на Крштевањето Исусово во реката Јордан главна улога одиграл токму светиот Претеча Иван Крстител.