Tag "погреб"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се прости од кардинал Џорџ Пел

Заупокоената света Литургија во базиликата Свети Петар ја предводеше кардиналот Џовани Батиста Ре.

Ватикан Вести

Погребот на кардинал Пел ќе се одржи во сабота во базиликата Свети Петар

Во сабота во базиликата Свети Петар папата Фрањо ќе го предводи последниот дел од погребот на починатиот австралиски кардинал Џорџ Пел

Ватикан Вести

Над 100.00 луѓе досега му оддадоа почит на почит на Бенедикт XVI

Можноста да му се оддаде почит на почесниот папа Бенедикт XVI е до денес, среда 4 јануари 2023 година до 19.00 часот, а погребот е во четврток на плоштадот Свети

Ватикан Вести

Илјадници луѓе оддаваат почит на почесниот Папа Бенедикт XVI

Пред погребот во четврток, телото на почесниот папа Бенедикт XVI е изложено во базиликата Свети Петар, каде што верниците можат да му оддадат последна почит и да ги упатат своите

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер во име на Светиот Отец на погребот на британската кралица Елизабета Втора

Секретарот за односи со држави и меѓународни организации монс. Пол Ричард Галагер ќе го претставува папата Фрањо на погребот на кралицата Елизабета Втора. во Лондон. На церемонијата ќе бидат присутни

Вести Македонија

Скопје: Погребена е сестра Розалија (Слава) Ташева

Во вторник 16 август 2022 година на Градските гробишта Бутел во Скопје е погребена сестра Розалија (Слава) Ташева, која припаѓаше на Дружбата Ќерки на Христијанската Љубов – Усмиленки. Светата Литургија

Вести Македонија

Во Радово е погребена Велика Стојанова, мајка на владиката Киро Стојанов

Во четврток 26 август 2021 година во Радово е погребена Лика Стојанова, мајка на монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх. Погребниот обред го предводеше катедралниот парох,

Ватикан Вести

Погребан на кардинал Паоло Сарди

Кардинал Тарзицио Бертоне, поранешен државен секретар, ја предводеше светата Литургија за покојниот кардинал Сарди, кој почина на 13 јули 2019 година во 85 година од животот и посебно ја спомна

Вести Македонија Проповеди

Проповед на Н.В.П. д-р Киро Стојанов при испраќањето во вечноста на с. Марија Тереза Ташева

На 18 март 2019 година во Скопје почина сестра Марија Тереза Ташева. Таа беше погребана на градските гробишта во Бутел на 19 март, а погребот го предводеше Н.В.П. монс. д-р

Вести Свет

Почина фра Бонавентура Дуда

Фра Бонавентура Дуда, фрањевец, свештеник, член на Хрватската фрањевска провинција