Tag "Петар и Павле"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Денес не ни се потребни натлуѓе, туку вистински луѓе како Петар и Павле

Папата Фрањо во своето пладневно обраќање на празникот Свети Петар и Павле, 29 јуни 2023 година, ги поттикна верниците да ја наследуваат нивната сила, великодушност и понизност. Има ли во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Следете го Христос и навестувајте го Неговото Слово

Папата Фрањо на празникот Свети апостоли Петар и Павле, на 29 јуни  2023 година ја предводеше светата Литургија во базиликата Свети Петар во Ватикан и ги благослови палиумите за новите

Ватикан Вести

Молитва на Папата за Украина: Што поскоро да завладее мир

На крајот од Генералната аудиенција на 28 јуни 2023 година, папата Фрањо го довери украинскиот народ под застапништво на светите Петар и Павле, чијшто празник се празнува на 29 јуни.

Ватикан Вести

Папата: Нема христијани од прв и втор ред, сите се повикани

На празникот Свети Петар и Павле, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија во ватиканската базилика, а пота им врачи палиуми на 44 нови надбискупи митрополити.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посетата на гробовите на светите Петар и Павле нека ја зајакне верата на поклониците

На празникот на светите Петар и Павле во Рим, традиционално во посета доаѓаат претставници на Цариградскиот екуменски патријархат. Оваа година тоа не беше можно заради пандемијата, напомена папата Фрањо по

Ватикан Вести

Ангел Господов: Најважно е од животот да направиме дар

Бог сака да растеме како дар, само така ќе станеме големи. Да погледнеме на свети Петар, негов дар е место каде е погубен кое се претвори во прекрасно место на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бог од нас бара да бидеме вистински пророци и градители на единството

Папата Фрањо за време на светата Литургија 29 јуни, на празникот свети Петар и Павле повика да бидеме градители на единство и Божји небесни гласници на земјата. Почитувајќи ги здравствените

Ватикан Вести

Единствениот вистински опис на Исус е „Син Божји“

На празникот на светите апостоли Петар и Павле, заштитници на Рим, папата Фрањо на 29 јуни 2018 година ја предводеше пладневната молитва Ангел Господов и потсети на улогата на првиот

Ватикан Вести

Папата: Славата и Крстот со Исус одат заедно и не може да се одвојат

Предводејќи го литургиското славење на празникот на светите Петар и Павле, папата Фрањо на 29 јуни 2018 година за време на проповедта истакна: Благодарејќи на Господовото помазание, секој јарем е

Македонија

Гевгелија: Прославен патрониот празник

Со света архиерејска Литургија предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов и во сослужение на свештрници од Апостолскиот Егзархат и Скопска Бискупија во вторник 12 јули во црквата