Tag "Паљурци"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов во Паљурци: Да бидеме едно

Традиционално на празникот Преобраќање на свети апостол Павле Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во Паљурци ја предводеше молитвата во чест на апостолот на народите

Вести Македонија

Најава: Молитвено одбележување во Паљурци

На 25 јануари 2024 година, на празникот Преобраќање на свети апостол Павле, во Паљурци (врз темелите на идниот храм) со почеток во 12.00 часот, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски

Вести Македонија

Најава: Ходочестие во Паљурци

Во недела 29 октомври 2023 година ќе се одржи ходочестие во Паљурци на парохиите од Скопска бискупија и Струмичко – скопската епархија во чест на Богородица Утешителка Паљурска.

Вести Македонија

На празникот Свети Петар и Павле епископот Стојанов ќе служи Молебен на Паљурци и света архиерејска Литургија во Гевгелија

На празникот Свети Петар и Павле, 12 јули 2023 година со почеток во 17.00 часот, на темелите на црквата Свети Павле во Паљурци, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп

Вести Македонија

Пожарот кај Паљурци ја зафати и црковната парцела

Пожарот кој деновиве се прошири кон браната Паљурци, кој во меѓувреме е изгаснат, го зафати и местото каде што во блиска иднина ќе се гради храм посветен на „Свети Апостол

Вести Македонија

Најава: Во недела епископот Стојанов ќе го предводи Молебенот во Паљурци

Во недела 10 јули 2022 година со почеток во 19.30 часот, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, во пресрет на празникот Свети апостоли Петар и Павле во Паљурци ќе го предводи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Леонардо Сандри

На 25 март 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Рим во просториите на Конгрегацијата за Источни Цркви се сретна со префектот на Конгрегацијата, Неговата

Вести Македонија

Паљурци: Молитвена и еколошка активност во рамките на Синодалниот όд

Како плод на Синодалниот од 2021-2023 на Црквата во Македонија, во сабота 18 декември 2021 година се одржа еколошка акција, во која имаше и молитвен дел, а се одржа во

Вести Македонија

Сестрите Евхаристинки од Гевгелија продолжуваат со својот молитвен синодален ôд

Сестрите Евхаристинки во рамки на Синодалниот ôд во Струмичко -скопската епархијата „Успение на Прсвета Богородица“ што започна на 17 октомври 2021 година во катедралата во Струмица во својата парохија Свети

Ватикан Вести

Папата: Три знаци кои треба да ги следиме за да ја оствариме планетата на која се надеваме

Започнувајќи од 21 октомври во градот Таранто се собираат католиците од Италија на 49. по ред Социјална седмица на тема „Планетата на која се надеваме. Животната средина, работата, иднината. Сѐ