Tag "ОН"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ги повика земјите-членки на ОН да се здружат во напорите за мир во Украина

Надбискупот Пол Ричард Галагер им се обрати на земјите-членки на Советот за безбедност на ОН за мирот во Украина и потсети дека војната не е само локално прашање, туку се

Вести Свет

Црквата во Керала ги повикува ОН да преземат акција против антихристијанското насилство во Индија и Пакистан

Советот на католичките бискупи на Керала апелира до Обединетите нации да преземат решителни чекори за заштита на христијаните во Индија и Пакистан од напади на секташки групи кои зачестија во

Ватикан Вести

Светиот Престол во ОН: Направете сѐ за мир во Украина и безбедност на цивилите

Надбискупот Габриеле Качија, постојан набљудувач на Светиот Престол во Обединетите нации во Њујорк, на 18 јули 2023 година говореше на 88. сесија на Генералното собрание на која се разговараше за

Ватикан Вести

Светиот Престол: Развојните програми мора да се фокусираат на целосен човечки развој

Монсињор Роберт Марфи, заменик постојан набљудувач и вршител на должност при Мисијата на Светиот Престол во Обединетите нации се обрати на политичкиот форум на високо ниво за одржлив развој, истакнувајќи

Ватикан Вести

Нов постојан набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева

Папата го именува надбискупот Еторе Балестроро, поранешен нунциј во Демократска Република Конго, за претставник на Ватикан во Канцеларијата на Обединетите нации и специјализираните институции во Женева, во Светската трговска организација

Вести Свет

Бегалците не смеат да бидат „нова нормала“

Во контекс на масовните бранови бегалци предизвикани од војните и климатските промени, на состанокот на УНХЦР на 10 октомври во Женева, потсекретарот на Одделот на државниот секретаријат на Светиот Престол

Ватикан Вести

ОН: Во Њујорк се одржа средба меѓу кардинал Паролин и Лавров

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборуваа на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во четврток, 22 септември 2022

Ватикан Вести

Кардинал Паролин порака на Генералното собрание на ООН: Мирот се темели на братството

Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин упати видео порака на Генералното собрание на Обединетите нации и во неа допира разни теми – од пандемијата до нуклеарното разоружување.

Ватикан Вести

Папата именува нов претставник на Светиот Престол во Обединетите нации

Новиот претставник на Светиот престол на Обединетите нации е надбискупот Габриеле  Џордано Качиjа, кој ќе го замени надбискупот Ауза.

Вести Свет

OН предупредуваат за зголемувањето на етничките и верските тензии во Шри Ланка

„Додека властите состојбата по бомашките напади ја ставија донекаде под конторла, многу верски заедници сѐ уште се загрижени за нивната безбедност“, истакна на 26 август специјалниот известувач на ОН за