Tag "надбискуп Галагер"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Надбискупот Галагер од 1 до 5 јули е во посета на Филипините

Надбискупот Ричард Галагер, Секретар за односи со државите и меѓународните организации, од 1 до 5 јули 2024 година ќе престојува во таа југоисточна азиска земја, каде што ќе учествува на

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер во посета на Јордан

Од 11 до 14 март 2024 година, ватиканскиот секретар за односи со државите, надбискупот Галагер, е во посета на Јордан по повод 30-годишнината од дипломатските односи. Програмата вклучува света Литургија

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ги повика земјите-членки на ОН да се здружат во напорите за мир во Украина

Надбискупот Пол Ричард Галагер им се обрати на земјите-членки на Советот за безбедност на ОН за мирот во Украина и потсети дека војната не е само локално прашање, туку се

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер за храброто дејствување на папата Фрањо за мир

Секретарот за односи со државите и меѓународните организации на Ватикан, на презентацијата на книгата на геополитичкото списание „Лајмс“ со наслов „Украински лекции“, истакна дека толкувањето на зборовите и јавните гестови

Ватикан Вести

Монсињор Галагер: Да се одржи надежта за преговори во Украина

Во интервју за списанието „Америка“, секретарот за односи со земјите и меѓународните организации се осврна на конфликтот во Украина, охрабрувајќи ја меѓународната заедница на дијалог и враќање на мирот. Папата

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Не би ја исклучил можноста Папата да го посети Киев во август

Секретарот за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Галагер, за дневникот на Првата програма на италијанската радио телевизија изјави дека папата Фрањо е убеден дека неговата посета на Украина

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Ватикан е посветен на територијалниот интегритет на Украина

На средбата со локалните власти во Лавов, надбискупот Пол Ричард Галагер ја изрази љубовта на папата Фрањо кон украинскиот народ и неговата посветеност на мирот.

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ќе го посети Либан за да ја покаже близината на Папата

Надбискупот ќе го посети Либан од 31 јануари до 4 февруари, а предвидени се средби со политичките и верските власти. Седумдесет и пет години по воспоставувањето на дипломатските односи со

Вести Македонија

Претседателот Иванов оствари средба со надбискупот Галагер, секретар за односи со државите на Светиот Престол

Во рамки на учеството на 73. Генералното Собрание на ОН, македонскиот претседател Ѓорге Иванов на 25 септември 2018 година одржа билатерална средба надбискуп Пол Ричард Галагер, секретар за односи со

Ватикан

Надбискупот Галегер за ватиканската дипломатија

Надбискупот Пол Ричард Галегер, Секретар за односи со државите на 14 декември во Рим одржа конференција на тема „Трета светска војна во делови? Ватиканската дипломатија денес“.